CalfajacsopeK. weidecnolen. Hij begint al aardig op een molen te lijken. De molenromp is op een paar details na klaar. In z'n zwarte jas staat hij te wachten, totdat hij z'n plaats kan innemen voor 't Zwanenwater. Daar zal de molen hopelijk tot in lengte van dagen de sky-line van Callantsoog sieren. Aan de wieken wordt de laatste hand gelegd, lang 6,80 m, een voorbeeld van vakmanschap. Cees Zwaan en zijn collega's hebben hun ziel en zaligheid erin gelegd. Zelfs de oud molenbouwer Piet Wagemaker (81 jaar), die in zijn jonge jaren deze molentjes in zijn werkplaats te Oostwoud dagelijks heeft gebouwd, is meegetroond naar Callantsoog om ons te adviseren. Door Bram van der Welle uit Kolhorn is de as met de vangconstructie en lagerring gemaakt, terwijl er een gave pompput met waaier in Dirkshorn staat te wachten om in Callantsoog te worden geplaatst. Deze plaatsing zal na half juni gebeuren en hopelijk is het geheel maalvaardig in augustus, maar dan Om de molen zo functioneel mogelijk te laten malen is er in samenwerking met o.a. Natuurmo numenten en Staatsbosbeheer een plan ontwikkeld dat in drie fasen kan worden gerealiseerd. FASE 1 Hierin zal de molen de 4 ha land waarop hij staat, in herfst en winter plasnat draaien d.w.z. er zal gedurende deze tijd een filmpje water op het maaiveld staan. Daardoor zal er op langere termijn een rijke flora ontstaan. Misschien kent u die terreintjes wel, paars van de orchideeën. Wim Klomp is reeds bezig met voorbereidende werkzaamheden. Die bestaan uit de aanleg van meertjes, verbreding van sloten en verlaging van het huidige maaiveld. Zie tekening. FASE 2 In deze fase zal via de molen het door kwel vrijkomende water uit het Zwanenwater of het door overvloedige regen vrijkomende water via een circa 50 meter brede natuurbouw-strook worden gevoerd naar het Kooibos, alwaar het door haar goede kwaliteit van nut kan zijn voor de natuur aldaar. Zie tekening. FASE 3 Deze fase onderscheidt zich van fase 2 door een bredere strook natuurbouw. Zie In het realiseren van de hierboven genoemde plannen hebben wij als Historische Vereniging uiteraard geen taak. Onze inbreng is het plaatsen en het beheren van de molen en het in samen werking met Natuurmonumenten bemalen van de 4 ha land. O V 40 Cor Spijker tekening. Giften graag via de Rabobank 3574.45120 Girorek. Rabobank 205129 Toekomstige situatie ten zuid-oosten van Callantsoog. de Wijde Bliek fase 3 "Tc. pV-ckcvViQ Zwanenwater

De Clock van Callens-Ooghe | 1993 | | pagina 20