C.W.J. Schaap Volk aan het Marsdiep: Schetsen uit vier eeuwen Texel en Huisduinen - Den Helder. Geschreven door: Henk Schoorl en Jan T.Bremer. Uitgeverij: Pirola, Schoorl 1983. Het boek is met veel zorg samengesteld. Het bevat 17 schetsen die eerder in de Helderse Courant zijn gepubliceerd. Zij berusten op authentieke-historische gegevens en hebben betrek king op een periode van ruim vierhonderd jaar. Het geheel is verlucht met veel platen en kaarten. Een gedeelte van het verhaal: De moordenaar Burg via Callantsoog naar Schoonhoven reist, volgt hieronder. De baljuw reist naar de graaf 18 april 1381 in de toren' waarin de Texelse baljuw van Den LENEN Het boek 'Volk aan het Marsdiep' is in de Dorpsbibliotheek aanwezig onder nummer: nhol 938-scho. 36 Eerst per wagen van Den Burg naar Den Hoorn, dan het Marsdiep - in die dagen half zo breed als nu - over en vervolgens per huurwagen langs het vlakke noorderstrand naar het Heersdiep, een zeegat tussen het waddeneiland Huisduinen en Callantsoog. Het Heersdiep was ongeveer even groot als het Mars diep, want het overzetloon was voor beide zeegaten nagenoeg gelijk. Van Callantsoog ging de reis per huurwagen naar Petten; daar werd doorgaans overnacht. Vervolgens van Petten per wagen naar Egmond en vandaar via Haarlem naar Leiden. Het laatste deel van de reis werd per schuit afgelegd. Als het weer niet al te slecht was - vooral de stranden tussen Petten en Cal lantsoog en tussen 't Oge en Huisduinen, waren soms onbegaanbaar - kon men de reis in drie dagen afleg gen. Jan Poelgeest had haast en reed „Recht voert bi minen lieven heren doe die papen den man 't eten brochten, om mijns liefs heren wil te weten Edoch, toen de baljuw te Schoonhoven kwam, was de „lieven heer", de graaf, afwezig. En het duurde ook nog even voor de raadslieden van de graaf met een advies kwamen. Al met al was het acht dagen later toen de baljuw weer in Den Burg terugkwam: „Ende was onderwe ghen, ghens en weder, eer hi weder thuus quam, want hi t' Schoenhoven toeven moest na den rade eer hi hoer meininghe wist - ende Jan (van Poelgeest) moest buten om Huusdunen varen - vm daghen." De baljuw voer uit het Heersdiep overzee naar Texel.

De Clock van Callens-Ooghe | 1993 | | pagina 16