1961 II .Grondgebruik. Callantsoog kende hoofdzakelijk veeteelt op weiden. Buiten de weiden waren enkele nu nog bestaande nollen en heidevelden (woeste grond).In het Zwanenwatergebied waren tot 1808 enkele plekken met hooi- en weiland. In 1880 werd bepaald dat er alleen nog maar schapen geweid mochten worden. De verkaveling is tot 1940, ja zelfs in 1992, nauwelijks veranderd. Zoals in veel kleinschalige gebieden ontstond in de poldertjes een onregelmatige blokverkavelingAanleiding daarvoor was vaak dat men gebruik maakte van de natuurlijke laagten voor de afwatering. Men volgde min of meer de natuurlijke vormen. Alleen bij de dijken kan men soms wat systematiek ontdekken, maar hier ook niet meer dan een zgn. mozaïek-verkaveling. De kavelrichting in Polder't Hoekje werd bepaald door de basis Noord-Schinkeldijk richting Scheidingsvliet; anders dan de rest van de Koegraspolder, waar de Scheidingsvliet de basis was; daar staan dan ook de boerderijen. Hoewel rond 1894 als gevolg van de le Landbouwcrisis de pluimveeteelt toenam, is daarvan geen invloed te zien op het landschap. Wel zorgde de bollenteelt ten tijde van de 2e Landbouw crisis 1930) voor enige verandering in het landschap. Na WO.II verschijnen in het poldergebied: - 1960 in de Zandepolder het bungalowpark "Sandepark" langs de Abbestederweg bungalowparken bollenvelden door scheuren van het grasland schaalvergrotingen als gevolg van ruilverkaveling (minder bedrijven maar in oppervlakte per bedrijf groter) b.1. Kende het duingebied nauwelijks tot geen verkaveling, het grondgebruik in de vorm van schapenhouderij nam af en verdween omstreeks 1930 geheel uit het duingebied. Van de voormalige weilanden is weinig meer terug te vinden, ook niet in de vorm van afwijkende vegetatie. b.2. Aan de zeezijde werden strandhoofden aangelegd. - 1900-1902 Callantsoog-Groote Keeten - 1906-1930 Groote Keeten-Huisduinen - 1911- Callantsoog-Petten b.3. Functieverandering van de duinen. Sinds 1910 krijgen de duinen betekenis door het toerisme. Van woeste grond tot economisch rendabel goed. Gevolgen - vanaf 1936 houten zomerwoningen ten noordwesten en zuidoosten van het dorp. - na WO.II verdere verandering van functies: in het duingebied komen meer zomerwoningen 2 -1950 aanleg schietterrein Botgat. het Zwanenwater wordt natuurbeschermingsgebied. 8 Zomerwoningen Op 't Landtweg a.Verkaveling in de polders. b.Verkaveling Duingebied.

De Clock van Callens-Ooghe | 1993 | | pagina 8