D Waaruit bestaan die bijzondere waarden dan Het gaat om vormen van uitbreiding, aanleg of inrichting uit de periode van 1850-1940. Aan de hand van een voorbeeld is dit wellicht duidelijker. Vroeger leerden we op school dat er in Drente en op de Veluwe "woeste"gronden waren. Men deed er niets mee. Na afschaffing van de Marken, waar alle akkers(essen) privé-eigendom waren en de 'woeste'stille heide gemeenschappelijk eigendom, werd de grond verdeeld (Markewet). Het dorp had als kern vaak een brink, waar 's nachts de schapen stonden. Het zwaartepunt van de bebouwing lag rondom de brink. Wat we nu zien gebeuren is dat de brink bebouwd gaat worden, er wordt een weg overheen gelegd en aan weerszijden komt bebouwing, het gaat op de structuur van een wegdorp lijken. Sporen van het oude, ronde esdorp blijven bestaan in de vorm van de essen(akkers), de eswal, vaak nog wat zandpaden. Aan de andere kant zien we door de opdeling van de gemeenschappelijke gronden moderne perceels-structuren ontstaan. Het dorp verkeert in een overgangsfase van een gesloten, statische leefgemeenschap uit de Middeleeuwen, naar een moderne, open landbouw. De vorm die nu ontstaan is, is typisch; een gebied dus met een bijzondere waarde. Callantsoog en het MIP. Callantsoog is een kustdorp met een lange geschiedenis. Toch zijn er weinig waardevolle objecten overgebleven. De NH-kerk staat op de Rijksmonumen tenlijst. Dat is het enige.... Voor de rest dateert alle bebouwing in Callantsoog, Groote Keeten en Abbestede van na 1850. Grote en kleine branden zijn meestal de oorzaak geweest van het verdwijnen van de bebouwing. In het kort nu een samenvatting van het MlP-rapport Callantsoog. I. In het hoofdstuk over de bodemgesteldheid worden twee landschappen onderscheiden het duinlandschap en het polderlandschap. Zomer 1991. Duin- en polderlandschap gezien vanaf de duinovergang bij de Seinpost. 6

De Clock van Callens-Ooghe | 1993 | | pagina 6