RE1JER TOORNSTRA, geboren 16 oktober 1918. Hij werd te werk gesteld bij de O(rganisation) T(odt), Einheit Carl Brandt, einsatz Ruhrgebiet. Als timmerman moest hij helpen bij het bouwen van barakken. Hij overleed op 1 februari 1944 in Dortmund en werd daar begraven. Hij is herbegraven op het erekerkhof in Loenen op de Veluwe. JAN KORTELANDgeboren op 17 juli 1921 in de gemeente Monster. Hij wist heel lang de 'Arbeidseinsatz in Deutschland' te ontlopen. Helaas werd hij bij een razzia in begin december 1944 in 't Zand opgepakt en naar Duitsland overgebracht. Hij overleed daar in Hage Haspe op 5 april 1945. Hij was toen 23 jaar. Op 30 augustus 1951 werd hij op het kerkhof in Callantsoog herbegraven. 1989 De steen met namen en afbeeldingen en daar naast het wapen van de gemeente Callantsoog op een muurtje voor het 'nieu we raadhuis(Sinds 1979) Toen in 1992 bovengenoemd gebouw een winkelcentrum werd, vond het 'Herden kingscomité de 4de mei' de plaats van het monument niet waardig genoeg meer. KLAAS WORP. Zijn broer Maarten schrijft ons hierover het volgende: In juli 1942 kwam mijn broer Klaas (N.M.Worp) onverwachts 's avonds naar ons huis in Callantsoog. Hij werkte bij de PTT in Den Helder. Hij was daar kostganger bij zijn collega Bas van der Eyk in de Hector Treubstraat. Hij vertelde zijn ouders, die het postkantooor in Callantsoog beheerden, dat de Duitse politie, de SD (Sicherheits Dienst), achter hem aanzat. Hij wilde nu onderduiken bij zijn oma in Egmond Binnen. Als reden gaf hij op, dat hij had deelgenomen aan ondergrondse aktiviteiten. Klaas, Bas van der Eyk en de heer Buis waren bezig geweest met het oefenen in pistoolschieten in een kelder in Den Helder. Dit zou verraden zijn door een Tsjech, een Sudeten Duitser, die zogenaamd buiten zijn wil, dienstplichtig was bij de Duitse Wehrmacht. De SD pikte enige dagen na het onderduiken van Klaas, eerst zijn beide collega's in Den Helder op. De volgende morgen kwamen twee SD'ers naar Callantsoog om Klaas voor een verhoor op te halen. Zijn ouders kregen toen de keus, of ze namen vader mee, of Klaas moest direct naar huis komen en zich overgeven. De twee SD'ers, notabene Hollanders, zouden tot twee uur wachten in café De Haan in Callantsoog. Na bericht aan de familie in Egmond kwam Klaas naar Callantsoog. Het werd daar een afscheid voor het leven. 12

De Clock van Callens-Ooghe | 1993 | | pagina 16