Sandepark (Groote Keet en) De Sonde was een polder die al in de middeleeuwen werd bedijkt. De grond bevatte zand en zavel. Na 1570 (Allerheiligenvloed) vormden restanten van het Oudeland, de Leye en de Sande samen de nieuwe Sandepolder. In deze polder staan nu honderden zomerwoningen, die samen 't Sandepark vormen. Noord- en Zuidschinkeldijk Al in 1553 was er sprake van Schinkeldijken. Dat waren dijken die het eiland 't Oog met de Zijperomringdijk verbonden. Door deze bedijking was 't Oog geen eiland meer. Dirk Abbestee (landmeter) geeft in een studie kernachtig weer, waarom de aanleg van deze dijken noodzakelijk was. Men wilde voorkomen dat tussen 't Oog en de Zijperdijk een open spui zou ontstaan, waar het water bij hoge vloed met grote kracht zou doorstromen. De Zuiderschinkel was vanaf de Oger Zuidduinen naar de Zijperdijk geprojecteerd. De Noorderschinkel lag ten zuiden van de Oger uitwateringssluis en aan de Zijper zijde aan de noordwesthoek van die dijk. De Zuiderschinkel had een lengte van 1758 m en de Noorderschin kel van 647 m. (Volgens Lourens Pietersz. 1555. Zie 't Oge van Henk Schoorl, blz. 70) In november 1555 braken zowel de Zijper- als de Schinkeldijken door. Dit gebeurde niet door uitzonderlijk zware stormvloeden, doch door onvoldoende consolidering en begroeiing van de zanddijken. Door verspoeling bij regen en verstuiving bij harde wind waren de dijken verlaagd, zodat bij storm doorbraken op kwetsbare punten niet uitbleven. De Zuidschinkel werd over een lengte van 560 m weggeslagen. In de hoek van de Noord schinkel en Zijperdijk verdween de halve Schinkel en tevens een gedeelte van de Zijperdijk. In de periode 1556-1557 werden de Noord- en Zuidschinkeldijk hersteld. In 1597 werd de Zuiderschinkel wederom hersteld bij de vierde bedijking van de Zijpe. De Zuiderschinkel kreeg nu een basisbreedte van 5.15 m en een hoogte van 1,7 m. Uitlandse weg Door de aanleg van de Schinkeldijken ontstond ook de Uitlandse polder. De weg die langs de voet van de Zijperzeedijk kwam te lopen, kreeg de naam Uitlandseweg en heeft die tot nu toe behouden. 42 Helmdijk 47 Jewel 48 Jeweldijk 49 Jewelpolder 95 Noordschinkeldijk 103 Oudelanderdijk 133 Uitlandse polder 155 Zuidschinkeldijk 158 Zijperzeedijk 1553 Callantsoog en de noordkant van de Zijpe in zijn eerste bedijking. (Oude kaarten van J.Westenberg) 67

De Clock van Callens-Ooghe | 1992 | | pagina 3