ScRA2y.CNJ2s.OieW deel, 3 C. W.J. Schaap In de nieuwe wijk van Callantsoog, 't Uyterland, hebben wij van één straat de naam nog niet verklaard, namelijk die van Correljé. De heer W.L.Correljé was van 15-11-1946 tot 1-5-1970 burgemeester van Callantsoog. Onder zijn leiding vond de wederopbouw van Callantsoog plaats. Toen deze voltooid was 1953) nam hij de uitbreiding van het dorp ter hand. Het complex Previnaire- weg ontstond, evenals de wijk rondom de Stuyvezandeweg. Het hotel Callant, het bejaardenpension Huys ten Ooghe, de kleine woningen Op Goeree en het dorps huis Kolfweid kwamen onder Correljé's bestuur tot stand. Ook aan het bestem mingsplan Uyterland heeft hij het nodige gedaan. In 1568 werd de erfpacht van de Jewelpolder verhoogd naar 100 pond per jaar. Na de Allerheiligenvloed van 1570 waren alleen de hogere gronden van de Zuiderjewel droog gebleven. Zij brachten toen slechts 4 pond op. Tussen 1570 en 1611 is o.a. de Jeweldijk hersteld. De kosten bedroegen voor de heren van Brederode 918.19.4 gulden. Correljéstraat Jewelweg, Jewelplein, Jeweldijk De Jewel was een polder. De bedijking van de Jewelpolder kwam tot stand tussen 1536 en 1540. De polder werd in die tijd voornamelijk door grote boeren bevolkt. Deze hadden de grond in erfpacht van de Brederode's ontvangen. De woningen van de Jewelboeren vormden na verloop van tijd in de zuidwesthoek van het eiland het gehucht 'Sevenhuysen'. (Op die plaats ligt nu het tegenwoordige Callantsoog.) 'Die Geuwel(de Jewelpolder) door Adriaen Anthonisz. getekend omstreeks 1555. (Ontleend aan het boek 't Oge van Henk Schoorl) 1959 Burgemeester Correljé opent het recreatie ge bouw op de Garnekuul aan de Abbestederweg. 66

De Clock van Callens-Ooghe | 1992 | | pagina 2