(secoeKWONcew vRoeperL Piet Dik Wat ik mij nog herinner van kermisgebruiken is het volgende: Wij hadden in 1952 de bakkerij overgeno men van Jan Oudenes in Groote Keeten. Tijdens de Zandtemerkermis werd mij gevraagd of ik ook 'spou wen' kon bakken. Ik had hiervan nog nooit gehoord en heb toen mijn collega Maarten Visser, die een bakkerij op 't Zand had, gevraagd wat dat inhield. Toen bleek dat deze 'spouwen' alleen in de kop van Noord-Holland gebakken werden en wel eenmaal in het jaar tijdens de kermis. Het recept bleek bijna hetzelfde te zijn als voor beschuit, alleen moest er nog anijszaad aan worden toegevoegd. Hiervan bakte je dan ronde bolletjes en deze werden daarna gedroogd. Zodoende werden ze net zo krokant als beschuit. Het probleem was dat je om ze voldoende bros te krijgen eendeneieren voor het recept moest gebruiken. Om deze te zoeken moest je de schooljeugd wel eens inschakelen. Soms bofte ik als ik een boer tot klant had die eenden hield. Tijdens de kermis werden er altijd 'gastdagen' georganiseerd en kwam je mensen in het dorp tegen die je het gehele jaar niet zag. Dan werd er bij de bakker gebak en ook meestal moscovische tulband besteld. Dat laatste behoorde echt bij de kermis. Ik herinner mij nog dat op maandagochtend om 10 uur 'het eerste deuntje' begon, dit was in de zaal van 'hotel Callant' bij Ben de Vries. Daar werd druk gebruik van gemaakt en niemand keek er vreemd van op als je tussen het brood- 't eerste deuntje venten door even een dansje maakte. Jammer, dat alles is nu puur nostalgie! De Callantsoger kermis begon op de le zondag in september en duurde drie dagen. Behalve dat er in een zaal een toneelstuk werd opgevoerd en/of een film werd gedraaid, stonden op 'de Buurt' meestal een paar kermisattracties, zoals een draaimolen, een zweefmolen, een schietent, een gebak- en een palingkraam. Redactie Kado-idee 1 Het lidmaatschap van de Historische Vereniging. 25,00 per jaar. 2 Het fotoboek: 'Callantsoog en Groote Keeten vroeger'. 26,00 3 Het boek: 'As ik déér nag an denk 22,50 Men kan voor deze kado's terecht bij de V.V.V., de firma Leguit en 't Coraaltje. 81

De Clock van Callens-Ooghe | 1992 | | pagina 17