FIETSTOCHT DOOR HET CALLANTSOGER VELD en WANDELING DOOR HET ZWANENWATER Cor Spijker De organisatoren hielden rekening met een opkomst van een tiental deelnemers voor de rondrit in de Callantsoger dreven, doch dat bleek een misrekening te zijn. Toen we op de wondermooie fietsavond van de 23ste juni de Uitlandseweg opfietsten, had de vijftigste deelnemer zich zojuist aangesloten. Een dergelijk aantal is natuurlijk prachtig. Het geeft aan dat de belangstelling voor de cultuurhistorie in Callantsoog leeft en men van mooi fietsweer houdt. Het is een avond geworden waarin hopelijk duidelijk is geworden, dat de vormingsgeschiedenis van Callantsoog/Groote Keeten gedurende de laatste 600 jaar thans nog duidelijk waarneembaar is in het veld middels de traceringen van wegen, vaarten, molenkolken, strandwallen, dijkdoor braken met haar wielen en nog talrijke prachtig in het landschap liggende poldertjes, ieder met een eigen verhaal. Een avond die we in 1993 absoluut zullen herhalen. Op zondagmorgen 19 juli mocht een zeer geïnteresseerde groep leden met 'de baas van 't Zwanenwater'Wim Klomp, mee om dit unieke wetland te bekijken. Vol enthousiasme vertelde Wim over 'zijn gebied' en de plannen die hij nog heeft. Zo wil hij de volgestoven duinvalleien weer laten uitgraven. (Is in augustus gebeurd. Red.) We hoorden al wandelende hoe 't Zwanenwater is ontstaan, waarom er een rij duinen de Verloren Dijk heet, waar vroeger het botenhuis stond en hoe het komt dat er duintoppen zijn die een meter per jaar groeien, enz., enz. Een in alle opzichten prachtige morgen! Bedankt Wim! We hopen dat er volgend jaar weer een dergelijke excursie kan plaatsvinden. Misschien dan naar het gebied rond het 'Tweede Zwanenwater"? Er hebben deze zomer toch nog 32 paar lepelaars in 't Zwanen water gebroed. Een meerderheid deed dat op 't Bokkeneiland. CURSUSSEN Door de Stichting Regionale Geschiedbeoefening Noord-Holland worden in het seizoen 1992- 1993 een aantal cursussen georganiseerd op het gebied van de cultuurhistorie. Voor de geïnteresseerden volgen hier de te geven cursussen met de plaats waar en de tijd wanneer ze worden gegeven. Voor verdere informatie kunt u zich wenden tot het secretariaat, telefoon 02248-1823. 1.Ontdekkingsreis naar het verleden. Hoorn, okt, nov, dec. 2.Bronnen in het Rijksarchief in Noord-Holland. Haarlem, okt en nov. 3.Het gebruik van oude kaarten en luchtfoto's bij historisch onderzoek. Amsterdam, oktober. 4.Veldnamen. Amsterdam, januari en februari. 5.Bewoners en eigenaren van negentiende-eeuwse woonhuizen. Alkmaar, januari en februari. 6.Zeventiende-eeuws Nederlands. Haarlem, november en december. 7.Paleografie voor gevorderden. Haarlem, januari en februari. 8.Lezingencyclus Noordhollanders en de zeevaart. Heerhugowaard, januari en februari, 9.Paleografie voor beginners. Schagen, wintermaanden. 47

De Clock van Callens-Ooghe | 1992 | | pagina 3