Callantsoog, 15 juli 1992. Geachte leden van de Raad, Betreft Bouw appartementen-complex "De Wijde Bliek". Naar aanleiding van de voorlichtingsavond op 6 juli j.1., menen wij als Historische Vereniging Callantsoog toch wel bezwaar te moeten aantekenen tegen de uitvoering van voornoemd bouwplan in deze vorm. De motivatie is de volgende In 1984 aanvaardde de Tweede Kamer een breed ondersteunde motie om inzicht te krijgen in de stedebouw en bouwkunst in Nederland in de periode 1850-1940. De ontwikkelingen van voor die tijd liggen vast in de Monumentenwet 1988. Voortvloeiend uit deze motie is op 14 maart 1988 het Monumenten Inventarisatie Plan "Noord- Holland" van start gegaan. De rapporten van Callantsoog en Zijpe zijn inmiddels verschenen en in Uw bezit. Twee van de vijf doelstellingen luiden als volgt - bouwstenen aandragen voor te ontwikkelen beleid van de drie bestuurslagen ten aanzien van ruimtelijke ordening, stadsontwikkeling en monumentenzorg en als basis voor planologi sche en stedebouwkundige afwegingen. - selectie- en registratieactiviteiten van de drie bestuurslagen ten aanzien van objecten, ensem bles, structuren en gezichten mogelijk te maken. Voor de Raad wordt hier een unieke kans geboden een beleid te ontwikkelen om het gezicht van Callantsoog in gunstige zin te behouden. Basis daartoe kan het gestelde in hoofdstuk 3.2. op blz.14 van voornoemd rapport zijn Citaat Het landschapsbeeld in de gemeente Callantsoog wordt gedomineerd door de duinen. Het reliëfriike. onbeboste duingebied, met een maximale hoogte ten westen van het dorp Callantsoog is overal vanuit het vlakke polderland goed zichtbaar Wij zouden het betreuren als door een verticale en horizontale vergroting, alsmede een zeer afwijkende vorm van dit nieuwbouwplan, het karakteristieke beeld van Callantsoog, gevormd door kerk en duinen, vernietigd zou worden. Wij kunnen ons nauwelijks voorstellen dat er architecturaal en bouwkundig geen andere, beter in de omgeving inpasbare, planmodellen te ontwikkelen zijn. Wij hopen dat voorgaande argumenten U hebben kunnen overtuigen om het bouwplan tegen deze achtergronden nogmaals kritisch te toetsen cq. te betrekken in uw besluitvorming. Hoogachtend, Het Bestuur van de Historische Vereniging Callantsoog: A.J.Kuiler (Voorzitter) C.Spijker (Secretaris) Brief aan de Raad van de gemeente Zijpe De kerktoren van het dorp Callantsoog vormt vanuit de polder een belangrijk oriëntatiepunt 64

De Clock van Callens-Ooghe | 1992 | | pagina 20