Scr?A&cw&me w in de nieuwbouw van Callantsoog C.W.J. Schaap Sinckelsant Omstreeks 1300 was het Sinckelsant nog een getijgeul van de Noordzee waar de Oger vissersscheepjes een veilige ligplaats vonden. De getijgeul verplaatste zich zuidwaarts en werd steeds smaller en ondieper. Zij is in de loop van de 14de eeuw verland. Op een kaart van 1647, getekend door Dirk Pietersz. Abbestee, wordt Sinckelsant aangeduid als 'een ontgonnen duinvallei De naam Sinckelsant betekent volgens het Middel Nederlandse Woordenboek 'veilige ligplaats Sinckelsteen is onder andere de benaming voor 'anker'. Het gemeentebestuur van Cal lantsoog gaf op 26 augus tus 1973 in overleg met de heer J.Baken Gzn, een uitstekend kenner van de geschiedenis van Callantsoog, de volgende namen aan straten in de nieuwbouw: Sinckelsant, de Gorsen, Warande, Vogelarij, Groenland, de Leyen en de Gloode. Waaraan heeft men deze namen ontleend? de Gorsen Buiten het eiland het Oog strekte zich een gebied uit van schorren, gorzen en slikken. Ook aan de oostzijde van het eiland zullen gorzen hebben gelegen. Gorzen waren begroeide aanwassen, die bij gewone Vloeden niet meer onderliepen en door hun plantengroei geschikt waren tot beweiding van schapen. (Hoe het komt dat de gemeentebestuur gorsen met een s heeft geschreven weten we niet, in de woordenboeken wordt het met een z gespeld. Red.) Warande Jachtterrein. In een verleibrief in 1610 werd de heren van Callantsoog toegestaan te jagen in de 'Duynwarande'. Vogelarij Een der oneigenlijke heerlijke rechten van de heren van Callantsoog was dat van 'vogelarij'. Het was o.a. een manier van uitoefening van de jacht op vogels met de 'lange lijn'. Vooral in de buiten gorzen werd deze jacht met slagnetten uitgevoerd. De vogelvanger zat daarbij in een schuilhut en ving de vogels door het dichttrekken van vlak op de bodem uitgestrekte netten, waaronder voer was uitgestrooid. De vogelrijkdom was in vroegere tijden in deze streken heel groot en was een van de voedselbronnen voor de inwoners. Ook werden door de kooikers contracten afgesloten met handelaren in Amsterdam voor de afname van de gevangen hoeveelhe den. Groenland Er zijn in Callantsoog veel walvisvaarders geweest. (Ik kom hier nader op terug bij de behandeling van de Maarten Mooij- en de Frankendaalstraat) De walvisvangst werd uitgevoerd bij Spitsbergen, waarvan men vroeger dacht dat het een onderdeel was van het enorme eiland Groenland. Men sprak daarom ook over de vaart op Groenland. 40

De Clock van Callens-Ooghe | 1992 | | pagina 20