t 5puichuisje Wim Lastdrager Het stond naast de boerderij 'Zwaardijkaan de Oosterweg tegen de Noord Schinkeldijk aan. Het werd gebouwd in 1909 en gesloopt in 1988. Het heeft er dus bijna 80 jaar gestaan. Bergplaats voor 'de spuit Slechts 12 jaar, namelijk van 1909 tot 1921, heeft het dienst gedaan als opbergplaats voor een 'handbrandspuit Berghok Na 1921 borg de boer van de Zwaardijk, A.E.Swaerts er het een en ander in op. Gevangenis In de mobilisatietijd (1937-1940) heeft het nog als gevangenis dienst gedaan. Naast de reeds genoemde boerderij kwam in die tijd een barak te staan. Daarin had kapitein Donker zijn bureau. Hij voerde het bevel over een groep militairen die de zeekust moesten bewaken. Militairen die zich niet geheel volgens het boekje gedroegen, kregen straf en één van die straffen was dat de desbestreffende man 'in de petoet geslingerd' werd. Dat wil dus zeggen dat hij een paar dagen in het Spuithuisje moest zitten. Gert Kuiper, nu ruim 80 jaar, herinnert zich nog dat hij in opdracht van aannemer Daalder, bij wie hij werkte, in 1939 tralies voor de kleine raampjes moest maken. Ook moest er 'een boom' (houten balk) met hangslot gemaakt worden voor de twee openslaande deuren. Want een gevangene mocht natuurlijk niet ontsnappen. Als 'petoet' heeft het spuithuisje niet lang dienst gedaan. Zover wij weten hebben de Duitsewrs (1940-1945) er geen gebruik van gemaakt. Berghok (voor de 2de keer) Na 1950 heeft Casper Swaerts, die na zijn ouders op hoeve Zwaardijk ging wonen, het huisje gebruikt om er allerlei spullen in op te bergen. Het raakte echter steeds meer in verval. Ongeluk Op 29 juli 1987 's nachts om 4 uur reed er een auto tegenaan en daardoor werd de gevel aan de westzijde ingedrukt. Helaas overleefde de bestuurder van de auto het ongeluk niet. Voor het huisje betekende dit voorval duidelijk het begin van het einde. Overleg Weliswaar was er nog overleg met de Historische Vereniging, maar herstel zou te veel kosten. Letterlijk niets was er meer goed. Het geheel stond op instorten. Het gemeentebestuur besloot uiteindelijk een sloopvergunning af te geven. In het najaar van 1988 werd in een paar uur tijd het produkt van een vreemd raadsbesluit in 1909 in elkaar geduwd en opgeruimd. Aan onze vereniging werden op haar verzoek twee balken geschonken. Daarin had een gevangene in 1940 zijn naam en '4 streng' gekrast. Daaruit kan men afleiden dat hij vier dagen 'streng arrest' heeft gehad. Uit de balken, vol houtworm, zijn de stukken met de inkervingen gezaagd. Op een tentoonstel ling hopen we ze nog eens aan een ieder te laten zien. Met het slopen van het spuithuisje is een periode Callantsoger geschiedenis en in het bijzonder die van de brandweer, definitief afgesloten. 2

De Clock van Callens-Ooghe | 1992 | | pagina 2