Jannie vond het allemaal wat "unheimlich" en verdween spoedig richting Hollywood, haar a.s. echtgenoot in barre nood achterlatend. Want zo lang zij er was, was het me eigenlijk nog niet opgevallen, ik bedoel de doodse stilte die in het dorp heerste. Alleen de wind en wat licht gekletter van loszittend houtwerk was hoorbaar, verder niets. Een tamelijk beklemmende gewaarwording dat herinner ik me nog als de dag van gisteren. In dat "Hitchcock" sfeertje maakte ik mijn eerste rondje rondom het Sterntje en stond toen opeens tegenover een uit de hemel gevallen Duitse onderofficier. De man was tot zijn tanden bewapend en we staarden elkaar over onze wapens heen een poos zwijgend aan. Tenslotte nam de Duitser het initiatief hij vroeg wat mijn aanwezigheid in Callantsoog te betekenen had en of ik misschien nog sneuvelen wilde vlak voor het eind van de oorlog. Dat laatste wilde ik zeker niet en in mijn allerbeste Duits (en dat was niet best) maakte ik hem duidelijk dat alle Duitse troepen gecapituleerd hadden en dat hij zich met zijn kameraden (voor zover aanwezig) als krijgsgevangenen diende te beschouwen. Ik vertelde hem zo goed en zo kwaad als dat ging dat ik het Nederlandse leger vertegenwoordig de, dat mijn onderdeel nog deze middag zou arriveren en het gezag in Callantsoog tot de komst van de geallieerde troepen zou overnemen. Hij bleef mij zwijgend van hoofd tot voeten opnemen en ik begon mezelf knap onbehagelijk te voelen, alleen in dat doodstille dorp met wie weet hoeveel zwaar bewapende Duitsers nog op de achtergrond. Van "John Wayne" gevoelens was bij mij weinig te bespeuren, want een ervaren en uitgekookte soldaat was ik toen nog niet. Ik begreep inmiddels maar al te goed dat Jan Vos niet op de hoogte was gesteld van de (toevallige?) aanwezigheid van Duitse militairen in het dorp. Voor mijn gevoel duurde deze situatie een paar uur (het kunnen nooit meer dan enkele minuten geweest zijn), toen draaide de man zich met een minachtend gebrom om en verdween richting Seinpost. 11 CALLANTSOOG - Dorpsweg Links pension 'Seinpostwaarin de Duitse soldaten zaten. Geheel rechts 'het Sterntje(nu Dorpsweg 20) waar Leo Bromlewe met z. 'n stengun lag.

De Clock van Callens-Ooghe | 1992 | | pagina 15