1540 gewoon, in. CaILaqcsoo^ De dorpsverhalen, het weer, de vraag of er wat valt te jutten, zullen hen meer hebben geïnteresseerd dan de werkzaamheden en het toezicht van de overheid. De Heren en Vrouwen van Callantsoog, bezitters van de Heerlijkheid Callantsoog hebben steeds meer zeggenschap verloren. Den Haag, Haarlem, deze bestuurscentra zijn zover weg. En zelfs de burgemeester woont elders. In 1817 zijn Callantsoog en Petten weer afzonderlijke gemeenten geworden. Pieter van Marken wordt in 1825 de eerste burgemeester, voordien werd de naam schout gebruikt. Hij is tevens secretaris (1) en schoolmeester! Niet ongebruikelijk, een dubbele functie. In 1840 is Cornelis Siemers burgemeester/secretaris en notaris, hij woont in de gemeente Zijpe en alle correspondentie voor Callantsoog voert hij vanuit Zijpe. Iedere brief die hij verstuurt, wordt keurig overgeschreven in een brievenboek, genummerd en ondertekend de burgemeester van Callantsoog. Soms vergist hij zich en schrijft burgemeester van Zijpe (2). Niet altijd behartigt deze burgemeester de Callantsoger zaken even zorgvuldig. Een paar keer ontvangt hij een brief van de Staatsraad Gouverneur van Noord-Holland, Van Ewijck, met de waarschuwing dat burgemeester te laat is met financiële afrekeningen. En "door verkeerd begrip" heeft de burgemeester de lijst van schutters fout ingevuld reserve schutter worden alleen zij die 5 jaar "active schutter" zijn geweest. En daarbij gaat het om getallen minder dan het aantal vingers op twee handen. Siemers stelt in keurig handschrift weer een nieuwe lijst op. Op 16 juli schrijft de heer Van Ewijck "Het is ter mijner kennisse gebragt dat de aanwas van konijnen in eenige aan zee liggende gemeenten in dit gewest niet behoorlijk wordt tegengegaan. Met omslachtige bewoordingen wordt aan de burgemeester gevraagd maatregelen te nemen ten einde te voldoen "aan het besluit des Konings van den 24e july 1834 Staatsblad no 22." De brief eindigt "Het zal mij aangenaam wezen nader van U Ed. te mogen vernemen, welk resultaat of bevinding uwe verrigtingen in deze hebben opgeleverd. Op 28 juli gaat er een brief naar Haarlem dat na nauwkeurig onderzoek is gebleken dat "de aanwas van het konijn behoorlijk is tegengegaan. Overigens was de provincie ook niet altijd zorgvuldig. De plaatsnaam Callantsoog wordt in deze provinciale brieven steeds verschillend geschreven. Allerlei variaties komen voor Calantsoog, Calandsoog, Callantsoog en Callandsoog. 64 In 1840 werd bij een wijziging van de Grondwet de provincie Holland in tweeën gesplitst. Noord- en Zuid-Holland bestonden in 1990 dus 150 jaar. Ter gelegenheid van de herdenking van dit gebeuren werden de Historische Verenigingen uitgenodigd over het jaar 1840 in hun gemeente te schrijven. Voor onze vereniging heeft mevr. J.Vierhout-van Ledden Hulsebosch een overzicht samengesteld over de stand van zaken in het jaar 1840 in Callants- oog. Een verhandeling over Callantsoog in 1840 door J. Vier hout-van Ledden Hulsebosch. Ze moeten elkaar bijna allemaal hebben gekend, de Callantsogers van 1840. Slechts 327 zielen, verdeeld over de buurtschappen Callantsoog (130), Groote Keeten (51), Abbestede (37) en de overigen daarbuiten.

De Clock van Callens-Ooghe | 1991 | | pagina 4