Exact dit deel van de polder heet "Gal lens", een naam die we al tegenkomen in geschriften uit de tiende eeuw. Een paar honderd meter naar het wes ten toe, ligt, nu in de duinen, een be graafplaats, die op 17e en 18e-eeuwse kaarten vermeld staat als "Out Kerck- hoff" Langzamerhand begint een gedachte zich te vormen dat we op deze plek wel eens één van de voorlopers van het huidige Callantsoog kunnen hebben gevonden. Maar, zult U zeggen, lagen de twee voorlopers van Callantsoog niet ver in zee? Ik geloof dat de studies van Henk Schoorl inderdaad hebben aangetoond dat zulks het geval is, maar er bestaat ook een andere mogelijkheid: als oude namen komen "Callense" en "Callinge" voor. (ook echter "Calling- hem Taalkundig kan de klank "en" gemak kelijk veranderen in "ing"; voorbeelden zijn Harenkarspel, dat, vooral in de zestiende en zeventiende eeuw, "Ha ringkarspel" werd genoemd. In het geval van Callense zijn er twee bezwa ren: de letter "s" die verdwijnt en het feit dat de klankverandering dan wel "avant-la-lettre" heeft plaatsgevonden. Er kan worden gedacht aan de mogelijkheid dat er van meet af aan twee plaatsen bestonden: Callense en Callinghem. Tijdens de overstromingsfase van de 12e en 13e eeuw zou Callens ver 1 aten^küïïnen zijn en zouden de bewoners naar Callinge getrokken kunnen zijn. Een archeologisch onderzoekje naar het hierboven genoemde "Oude Kerkhof" zou mogelijk dit vraagstuk kunnen oplossen. Allereerst werd, samen met spiksplinternieuwe werkgroep Archeologie van de historische vereniging in Callantsoog een veldverkenning uitgevoerd op het bewuste terrein. Helaas werd er geen splinter aardewerk ouder dan de 18e eeuw gevonden. Door de snijdende kou ebde het animo snel weg en werd de verkenning gestaakt. Een booronderzoekje leerde later dat er ter plekke sprake is van een door waterwerking vrijwel geheel verloren oud oppervlak. Toch werd er op een enkele plaats nog wat veen aangeboord, hetgeen een aanwijzing kan zijn dat, als er al iets weg is, het niet om meters grond kan gaan. Veldverkenningen in het voorjaar van 1991 uitgevoerd op dichtbijgelegen percelen, leverden materiaal op uit de vroege en late middeleeuwen en een enkel stukje romeins-inheems; dus gaat het zoeken verder. Onze archeologische werkgroep kan nog best een paar mannetjes gebruiken. Vrouwtjes mogen ook Even bellen: Cor Spijker, 02248-1823. 79 Fragment van een kaart van Anthonius Adriansz. Metius. Ook op deze kaart komt de. naam 'Callens voor. (Zie pijl)

De Clock van Callens-Ooghe | 1991 | | pagina 19