Afgezien van de negatieve invloed van de jacht en de relatieve verwaarlozing gedurende de vijftien jaar voorafgaande aan de laatste verkoop van het gebied, is het vrijwel ongeschonden gebleven. De toenmalige eigenaars schroomden niet adviezen omtrent het beheer in te winnen bij ter zake kundige instanties. Ook toen de lepelaarskolonie drastisch verminderde, namen zij actie om de oorzaken hiervan te doen achterhalen. Bovendien werd aan natuurwetenschappelijke onderzoekers, lang voordat het terrein voor publiek toegankelijk was verklaard, de mogelijkheid geboden onderzoek in het gebied te doen. De toenemende belangstelling voor 't Zwanen- water in brede lagen van de bevolking heeft ook het beheershandelen beïnvloed. Zo raakte onder invloed van actie van natuurbeschermers het plan voor een kampeerterrein in dit gebied van de baan. De enige vorm van recreatie, die sinds 1955 in 't Zwanenwater plaats vindt, is het wandelen op daartoe opengestelde wandelpaden. De noodzaak van adequaat toezicht op het nale ven van de regels, die in het belang van het behoud van het terrein zijn opgesteld, is evident. Sinds de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten 't Zwanenwater in eigendom heeft, zijn diverse studies in het kader van een optimaal beheersplan van het terrein verricht. ïk hoop dat ik met mijn onderzoek een bescheiden bijdrage aan die studies heb kunnen leveren. Een bijdrage met daarin een stuk geschiedenis onder andere over het voormalige gebruik van 't Zwanenwater. Moge de inhoud van mijn scriptie nuttig gebruikt kunnen worden bij het besluit vormingsproces met betrekking tot de beheershandelingen die genomen moeten worden om 't Zwanenwater steeds 'gezond' te houden. Agnes Krijnen maakte in 1982 de scriptie over de 'GESCHIEDENIS VAN BEHEER EN GEBRUIK VAN HET ZWANENWATER' in verband met een doctoraal onderzoek bij het Instituut voor Milieuvraagstukken aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. De redactie van 'de Clock' bedankt Agnes Krijnen dat we uit haar scriptie delen mochten overnemen om de geschiedenis van 't Zwanenwater op die manier meer bekendheid te geven. 77 AGNES KRIJNEN Geschiedenis van Beheer en Gebruik van het Zwanenwater werd voor 'de Clocksamengesteld door Wim Lastdrager. Wandelen, dat mag

De Clock van Callens-Ooghe | 1991 | | pagina 17