Zoals eerder vermeld verzorgt Rijkswaterstaat sinds het einde van de vorige eeuw de kustverdediging, dus ook die van het Zwanenwater. Dat gebied heeft tot op heden van kustafslag tlink te lijden gehad. Rijkswaterstaat beperkte zich aanvankelijk tot het naar binnen laten stuiven en op hoogte houden van de zeereep. Het bleek echter noodzakelijk maatregelen tegen het naar binnen stuiven de zand te treffen, daar dit de bestaande vegetatie bedekte en tevens een bedreiging voor de meren vormde. Door de kustaf slag wordt bovendien de buitenste duinenrij steeds smaller, hetgeen een veranderende grondwaterstand bewerkstelligt. Het is duidelijk, dat de belangen van een goede kustverdediging en het behoud van de natuur strijdig kunnen zijn en dat voortdu rend overleg tussen Rijkswaterstaat en de natuurbeheerders geboden is. Door de intensivering van de landbouw, die samenging met kunstmestgebruik, mechanise ring en dergelijke dingen, hetgeen omstreeks 1930 alom te lande op gang kwam, werd de exploitatie ten behoeve van agrarisch gebruik van 't Zwanenwater stopgezet. Op het terrein zijn slechts de verschralende landbouw methodes, die voorheen in zwang waren, toegepast. Het zijn juist deze methodes die in het huidige natuurbe heer navolging vinden. Bij het niet meer toepassen van dit extensief agrarisch gebruik van de bodem zou het terrein snel dichtgroeien, het natuur lijk verloop van de successie naar struweel of bos. De 15 jaar voordat de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten 't Zwanenwater in eigendom kreeg, was dit proces in volle gang. Er werd nog slechts het hoognodige aan maaiwerk en dergelijke verricht, met als gevolg dat in 1961 het terrein zodanig dicht begon te groeien, dat het al tienduizenden guldens zou kosten om het weer zijn gedaante van 25 jaar terug te geven. Een gelukkige omstandigheid is, dat door de loop der eeuwen 't Zwanenwater steeds als één geheel in handen van particulieren is geweest. Hierdoor bleef het land schap voor versnippering bespaard en kreeg de wilde flora en fauna de kans zich te ontwikkelen. Bovendien werd het gebied reeds vanaf 1925 als natuur monument beschouwd, hetgeen van invloed op het be heer is geweest. 76 Een goede kustverdediging 1876 De heer Prévenaire koopt de heerlijkheid Callantsoog. Hij wordt dus ook de eigenaar van 't Zwanenwater. 1900 De heer Prévenaire overlijdt. Zijn drie dochters erven. Één ervan is getrouwd met Jonkheer Ch. van de Poll. 1925 De familie van de Poll besluit 't Zwanenwater in een familie N. V. op te nemen. 1972 De Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten koopt 't Zwanenwater. Wilde flora kreeg een kans

De Clock van Callens-Ooghe | 1991 | | pagina 16