Exploitatie, ten behoeve va.n zoeten, auigte, Kiet en hoJ.de.. Zoden -ilaan Het zoden slaan is een gebruik dat sinds eeuwen in zwang was. Men had zoden nodig om de grond te bemesten en bovendien werden ze voor bewoning gebruikt. Men haalde ze uit woeste gronden en dat waren in de duinstreken de duinen. Hoewel op 'zoden slaan' in de betreffende literatuur nauwelijks wordt ingegaan, moet ook in de heerlijkheid Callantsoog dit gebruik door de eeuwen heen bestaan hebben, temeer daar de gronden zeer schraal en onvruchtbaar waren en de boeren te arm waren om van elders betere mest aan te voeren naar het afgelegen en toentertijd zeer moeilijk bereikbare gebied. In de loop van de 20ste eeuw verdween dit gebruik onder andere door de opkomst van de kunstmest. In 1962 bracht een zodenverkoop f 950,00 op. Dit is bijna zeker de laatste keer geweest dat er zo'n verkoop heeft plaats gevonden. Rutgte halen Ook het halen van ruigte was gebruikelijk. De ruigte diende als aanvullend voedsel en als ligmateriaal voor het vee. Bovendien gebruikte men wat bruikbaar was van de duinbegroeiing als brandstof of ten behoeve van omheiningen. Met het verbeteren van de omstandigheden voor de boerenstand is ook dit gebruik verdwenen. In 1929 werd voor het laatst duinruigte verkocht. Opbrengst f 50.00. RietAcheAen Rietscheren heeft altijd plaatsgevonden. Tot 1957 vond verkoop van riet plaats. Door het stijgen van de loonkosten moest deze vorm van exploitatie worden gestopt Hei ónijden Er blijkt in 1940 voor f 2019,00 aan heide verkocht te zijn. Hoewel over latere verkopen van heide geen informatie meer is gevonden, is het zeker dat er regelmatig heide is gesneden, in ieder geval tot 1954. Algemeen Tot ongeveer 1930 schijnt het hooi-, riet- en ruigteland door boeren uit de omgeving te zijn gemaaid. De percelen werden elk jaar bij opbod verhuurd. Niettemin is er, werderom blijkens de boeken van de N.V. 't Zwanenwater, regelmatig riet gesneden en ruigte gehaald, in ieder geval tot 1957. Het maaien is mogelijkerwijs afgewisseld met het afbranden van de vegetatie. Dit gebeurde ten behoeve van de jacht. Een enkele maal werd mest gestrooid, het is echter onbekend waar dit gebeurde. 8o6aanplant Over bosaanplant voor de 20ste eeuw is niets bekend. In de loop van deze eeuw heeft enige aanplant plaats gevonden en wel van loofhout (1920) en naaldhout (1936). Bovendien werd toen Amerikaanse vogelkers geplant. 46

De Clock van Callens-Ooghe | 1991 | | pagina 6