Brief van onze vereniging op 30 juni 1991 aan Burgemeester en Wethouders van Zijpe. Ook als gewoon lid kunt u helpen! Laten we er samen voor zorgen dat de gemeenschap Callantsoog blijft bestaan. Daarom moet de Historische Vereniging een grote, sterke vereniging worden. Kijk eens in de kring van familie, vrienden, kennissen, collega's en buren rond. Werf een lid! Is het gelukt, bel dan even Wim Zeeman, 02248-1294. HELP CALLANTSOOG BEWAREN! Geacht College, Naar aanleiding van diverse publikaties in de regionale dagbladen zouden wij gaarne het volgende onder uw aandacht willen brengen. Blijkens bovengenoemde publikaties bestaat het voornemen om het Molenwater gesitueerd tegen de Noord-Schinkeldijk, een bestemming te geven in het kader van de recreatieve ontwikkeling van Groote Keeten. Tevens zou het Waterschap Wieringen en Aangedijkte Landen het voornemen hebben om het Molenwater te bestemmen als baggerstort voor verontreinigde specie. Deze geschetste ontwikkelingen vervullen de Historische Vereniging Callantsoog met grote zorg en wel om de volgende redenen. Het Molenwater met de Boskerpolder, alsmede de poldertjes de Venne en Callens, de waterpar tijen nabij de Zijperdijk en de kruising Noord-Schinkeldijkl Oosterweg en de doorbraakrestanten direkt ten oosten van Abbestee zijn overblijfselen van een landschappelijk complex welke is ontstaan tijdens de Allerheiligenvloed van 1570. Tijdens deze stormvloed is het Oogmergat ontstaan, waarvan de bedding liep van de strandslag Noordermeer tot de zogenaamde Koetensluis in de Noord-Schinkeldijk. De gebeurtenissen welke zich tijdens en ver na deze stormvloed hebben afgespeeld zijn thans nog prachtig in het landschap waarneembaar in de vorm van molenkolken, doorbraken, kleinschalige inpolderingen en percelering van de kavels. Wij achten de cultuurhistorische waarde van dusdanig groot belang, dat elke aantasting van dit gebied volgens ons dient te worden voorkomen. Men kan stellen dat de cultuurhistorische waarde van dit gebied uniek is binnen de Aangedijkte Landen. Uiteraard is bij Uw College bekend, dat een groot gedeelte van het gebied wordt genoemd in de Provinciale zoneringsnota alsmede voorkomt in de ontwerpnota aanwijzing relatienotagebieden tweede tranch. r Naast de genoemde cultuurhistorische waarde kent het gebied een rijke natuur- en landschaps waarde. Derhalve verzoeken wij u de mogelijkheden te onderzoeken om te komen tot maatregelen welke zullen leiden tot bescherming van bovengenoemde waarden in dit gebied. Tevens zijn wij gaarne bereid om u ter verduidelijking via een eventueel te houden excursie te wijzen op het unieke karakter van het gebied. Namens het bestuur van de Historische vereniging Callantsoog J. Vos (vice-voorzitter) 60

De Clock van Callens-Ooghe | 1991 | | pagina 20