de poldeK. Cali&Mcsoos J.J. Brugman Over de polder Callantsoog zijn reeds meerdere verhandelingen geschreven, dus is het gevaar aanwezig in herhaling te vervallen. Om toch maar ergens te beginnen kijken we naar het jaar 1614. Toen kreeg onze polder een goede 'achterdichting' door de aanleg van een nieuwe, vierde Noord-Schinkeldijk. In dat zelfde jaar heeft men verder nog meer orde op zaken gesteld door een aparte inpoldering van het laagste gedeelte, sindsdien bekend staande onder de naam 'Boskerpolder'. Op kortere termijn terugziende zijn er ook nog wel interessante zaken met betrekking tot de bemaling van de polder Callantsoog te vermelden. Als we heden, anno 1990, een kijkje nemen bij het gemaal van de polder Callantsoog op de Rechtendijk, dan lijkt het alsof alles vanzelf gaat. Zakt het polderpeil in een droge periode iets te veel, dan slaat het gemaal automatisch aan en brengt een elektrisch aangedreven vijzel 45 m3 water per minuut de polder in. Dat water is van goede kwaliteit. Het komt uit het LJselmeer en wordt via een stelsel van sluizen en kanalen naar polders gebracht, die het nodig hebben. Het gemaal op de Rechtendijk is enige jaren geleden geheel gereviseerd. Zo kwam er onder andere een automatisch werkende kroosgrijper bij 1990 Het gemaal op de Rechtendijk na zijn revisie. Links op de achtergrond de beide Vopo-pompen (1), die er speciaal geplaatst zijn om de Boskerpolder te bemalen. Daarachter kan men nog net het oude molenaarshuisje (2) onderscheiden. Het bovengrondse elektranet is inmiddels ook vervangen door ondergrondse kabels. (1980) In de voorgevel is de zogenaamde 'eerste steen(3) nog net te zien. Deze verweerde gevelsteen werd in de muur van het gerenoveerde gemaal opnieuw ingemetseld. Er staat op: 'De eerste steen werd gelegd op 15 oktober 1910 door Hendrik Kruisveld'. Hij was namelijk de grote voorvechter voor de totstandkoming van dit gemaal geweest. 50

De Clock van Callens-Ooghe | 1991 | | pagina 10