Hzt 'HlUó in 't MolznwcUe.1' Deze situatie heeft vele jaren zo bestaan, totdat in 1910 werd besloten tot het stichten van een dieselgemaal om de gehele polder Callantsoog van infiltratie water te voorzien. Dit gemaal werd zodanig gesitueerd, dat het tevens gebruikt kon worden om de Boskerpolder uit te malen door het openen en sluiten van be paalde schuiven. Dit gebeurde op de plaats waar nu het huidige elektrische gemaal nog functio neert. Kort na 1910 is de molen van de Boskerpolder buiten bedrijf gesteld en naderhand gesloopt Ter plekke herinnert niets meer aan deze voormalige poldermolen, ware het niet dat bij graafwerkzaamheden restanten ervan te voorschijn kwamen. Een blijvende herinnering is nog wel de oude molenaarswoning. Die was destijds gebouwd op ongeveer 60 m afstand ten westen van de voormalige molen. Na 1910 is het huis door diverse machinisten van de polder bewoond geworden. De betreffende woning, nu genummerd Helmweg 30 en vroeger B 27, is een paar jaar geleden door het waterschap 'de Aangedijkte Landen en Vieringen' verkocht aan Teun Mooij Tz. te Callantsoog. Deze heeft het als vakantiehuisje ingericht en ter beschikking gesteld aan zijn kinderen en kleinkinderen. Dit huis werd ver in de vorige eeuw gebouwd voor de molenaar van de Boskermolen. Zoals vroeger algemeen ge bruikelijk was, woonden de mo lenaars of in de molen als de- ze groot was of als de molen klein was in een huis daar dicht bij. De molens konden namelijk niet zonder toezicht. Tot 1910 hebben in het huis dat op zo'n 60 m afstand van de Boskermolen stond, verschil lende molenaars gewoond. Na 1910 is het bewoond geweest door machinisten. Een ervan was Dirk Bregman, die behalve machinist ook 'algemeen medewerker' was voor het gebruikelijke polderwerk in de polder Callantsoog. Tevens was hij bode. Dat betekende dat hij als beëdigd ambtenaar in dienst was van de polder. Voor die beëdiging moest hij op 3 juni 1916 verschijnen voor het bestuur van de polder waarin toen de volgende personen zitting hadden: H.Kruisveld, dijkgraaf en A.L.Zuidscharwoude, secretaris en verder de heren V.Covers, H.Bleijendaai, Jb.Vos Az. en H.Zeeman als heemraden. Na Dirk Bregman is de woning in de jaren 1940 - 1950 aan verschillende personen verhuurd geweest. De laatste bode-machinist-wegwerker die het huisje als dienstwoning heeft be woond, was H.Meijer. Daar het systeem van 'wonen in een dienstwoning bij de molen' als gevolg van de automatisering van de gemalen in onbruik raakte, is de woning tenslotte door het waterschap verkocht1983) De heer J.J.Brugman heeft voor onze vereniging ook geschreven over de geschiedenis van de Callantsogerpolder Wij zijn van plan dit verhaal te zijner tijd eveneens in ons blad te publiceren. 40

De Clock van Callens-Ooghe | 1991 | | pagina 20