óeei, 1 tockxiappel^eKJ W. Lcu>£dAa.geA Kcutknuppele,n li al een /xee£ oud ópel." Katknuppelen is een spel dat al heel oud is. Het is niet uitgesloten dat het in Holland al in de middeleeuwen gespeeld werd. Toen zou er in de ton een levende kat gezeten hebben! Die zou later door een houtje vervangen zijn. Ik denk dat ook in Callantsoog het spel honderden jaren lang gespeeld is. We weten zeker dat het een traditie was om met de kermis in september het kat knuppelen te organiseren. Deze kermis werd echter in 1959 afgeschaft. Het kat knuppelen in september hield toen ook op. Tijdens de zomermaanden werd na 1950 op het Dorpsplein nog wel eens met de knuppel gegooid. Het was vooral de V.V.V. die daar op aandrong. Op mooie zomer avonden keken honderden badgasten naar dit katknuppelen. Teun Mooy jr. was de man' die het organiseerde. Helaas, hield dit volksvermaak op toen het Dorpsplein in 1980 werd gerenoveerd. Toen Koningin Beatrix met haar familie op 30 april 1985 Callantsoog bezocht, is er op het landje voor het dorpshuis nog eens 'kat geknuppeld'. De prinsen Willem Alexander, Constantijn, Willem Friso, Maurits, Bernard en Flo- ris mochten ook met de knuppels gooien. Toen de Koningin dat zag, dook ze onder een afzettingsdraad door om een en ander beter te kunnen bekijken. Onder het publiek was er grote hilariteit toen een van de prinsen de ton miste, waardoor zijn knuppel in een groep al te opdringerige fotografen terecht kwam. Na 1985 is katknuppelen in Callantsoog niet meer gespeeld. De jongere generatie heeft het spel niet van de ouderen overgenomen. In de dorpen in de omtrek wordt het nog wel gespeeld. In 1988 trok het katknup pelen in Julianadorp nog 50 deelnemers en honderden toeschouwers. 66

De Clock van Callens-Ooghe | 1990 | | pagina 6