Een Stuk Heerlijkheid Verloren In hei blad. van de hiótonióche vere niging 'Ve lijpe.' Aiond in kei voor jaar van 1990 een ariikei over cor recties van gemeeniegrenzen die op 1-1-'90 hebben plaatsgevonden. Wei toestemming van de schrijver heb ben we hei gedeelie voor zo ver hei Callantsoog beire^t, overgenomen. Joop Nederkoorn. Vink, van Scheijen las voor ons in de lijper Courani van 12-3-190S7~ Brand Dinsdagmorgen om ongeveer half drie brak door onbekende oorzaak brand uit op boereplaats 'de Tempel' nabij Ab- bestee, gemeente Callantsoog. Eigenaar en bewoner was de heer S.Baken Az. Het vee, 18 koeien, enige kalveren en varkens, benevens een paard, werden door tegenwoordigheid van geest, die een knecht W. de Boer aan de dag leg de, allen gered. De kleren van de knecht, die niet verzekerd waren, zijn bij dit onge val allen verbrand. Die van de meid, ook niet verzekerd, zijn grooten- deels gered. Overigens is alles verbrand. De ver zekering dekt de schade. Boerderij 'de Tempel' heeft ge staan op de hoek van de Westerweg en de Abbestederweg.Ook nu (1990) staat daar nog een boerderij. Helaas ver keert deze in een zeer slechte staat Het kampeerterrein waar hij tegen woordig deel van uit maakt, heet: 'Tempelhof'. Uit de Schager Courant 13-6-1956 EEN PAARD Jb. VEL, CALLANTSOOG Wilt u uw GRAFSTEEN weer als nieuw voor weinig geld? Bel dan: xxxxxxxxxxxxxxxxxxx NOTEERT U PAST Algemene ledenvergadering op donderdag 28 maart 1991 in het Dorpshuis. 79 Zoals bekend is per 1 januari j.1. de gemeente Cal- lantsoog door ae Zijpe geannexeerd. Officieel is dit niet juist uitgedrukt: de echte gang van zaken was dat beide gemeenten werden opgeheven en een nieuwe gemeente geformeerd, waarvoor op democratische wijze een nieuw bestuur is geko zen. De Callantsogers voelen het anders. Hun gemeen tehuis staat leeg en ze moeten nu voor hun per soonlijke akkefietjes naar Schagerbrug. De strijd voor een zelfstandig Callantsoog is verloren en de talrijke actieborden met de strijdlustige leeuw zijn in de open haard verdwenen. Veel minder bekend is dat er ook nog een aantal andere grenscorrecties hebben plaatsgevonden. De belangrijkste is dat een flink deel van de oude heerlijkheid Petten, het stuk bezuiden de oude Schoorlse zeedijk, van de Zijpe is losgemaakt en bij Schoorl gevoegd. Alvorens hierover een traan te plengen bespreken we eerst een paar kleinere wijzigingen. De gemeente Callantsoog is niet in zijn geheel op geslokt. Er was een smalle strook beoosten het Noordhollands Kanaal, die op historische gron den nog tot Callantsoog behoorde. Toen namelijk rond 1825 het kanaal werd gegraven, moest het benoorden de Zijpe toch een oostkade hebben. Het land daar was nog woest en ledig. De Anna Paulowna Polder zou pas in 1845 worden droog gelegd. Dus van de Kolksluis (ongeveer) tot aan de Callantsogervaart, de noordgrens van de gemeen te Callantsoog, was altijd nog een smalle strook, niet veel meer dan de wallekant van het kanaal, bij die gemeente blijven behoren. Het grote publiek kreeg daar pas weet van toen op deze wal windmo lens zouden worden geplaatst en de protesten te gen de daarvoor te verlenen vergunningen in Cal lantsoog moesten worden ingediend. Nu staan die windmolens op grondgebied van de gemeente Anna Paulowna. Door omstandigheden Dat wil maaien voor de hooibouw gevraagd. Paard wordt goed behandeld.

De Clock van Callens-Ooghe | 1990 | | pagina 19