tfc h warmen me... HET KOLENHOK Teun Mooy, S<tncke£&aiit In augustus 1942 moest het dorp op last van de Duitse weermacht geëvacueerd worden. Iedereen moest zelf maar rond Callantsoog naar woonruimte zoeken. Zo konden wij een schuur betrekken aan de Helmweg in de Groote Keeten. De eigenaar had zijn eigen spullen in de ene helft van de schuur en de andere helft was onze woonruimte. In zijn helft stond ook een kolenhok, daar lagen eierkolen in. Het was oorlog en winter. Onze brandstof raakte op en je begrijpt wat er gebeurde. De eigenaar vond al gauw dat zijn kolenvoorraad wel iets te hard slonk. Hij bedacht een list. Op een morgen zei hij tegen mijn vader: "Zeg Jan, jij heb zeker kolen van me stolen, want ik heb guster tarwemeel over de eierkolen strooit en dat is nou weg." "Ben je bezodemieterd,zei mijn vader, "je liegt dat je barst.Dat meel hebbe de muize opvreten!" De eigenaar twijfelde, liep weg en dacht er het zijne van. Een paar dagen later zagen we dat hij snippers papier over de brandstof had gestrooid. De winter bleef, het was bitter koud. Het duurde niet lang of de eigenaar kwam weer en zei: "Nou weet ik het zeker, je heb van m'n kolen stolen. Ik had er papiersnippers over strooit en nou benne die allegaar weg." "Maar man," zei m'n vader, "heb je dan nooit hoort dat muize papier nodig hebbe om hun neste te maken?" Kwaad liep de eigenaar weg. Gelukkig werd het gauw voorjaar en behoefden we geen kolen meer te 'lenen'. In vijf jaar tijds hebben we 20 x een 'Clock' samengesteld. Steeds hebben we ge probeerd de inhoud zo lezenswaardig te maken dat een ieder die iets om Callants oog geeft er ook iets aan heeft. Gemakkelijk was dat niet. Maar dank zij de in zet van velen denken we daar een beetje in geslaagd te zijn. Ook in dit 20ste nummer staan weer een aantal verhalen. We hopen dat onze lezers bij het lezen daarvan ook de pen zullen grijpen om hun herinneringen aan vroeger op papier te zetten en ze ons te sturen. Op die manier wordt de inhoud van 'de Clock' steeds waardevoller. Wilt u liever niet schrijven maar wel praten, dan kan dat. We hebben in november een cassetterecorder gekocht en kunnen uw verhaal nu opnemen. Tenslotte namens de redactie een gezond 1991 met veel leesplezier.

De Clock van Callens-Ooghe | 1990 | | pagina 12