Abtescets? en uyn konin^tnnedcoolc Jaap Zwaan AbbzAte.de. 7 979 F>vó>o tzn Holt 42 31 augustus, de verjaardag van Koningin Wilhelmina. Op die dag werden ovpral grote vuren ontstoken. Zo ook op Abbestede. Als ik daar nog aan denk, gaan mijn gedachten terug naar de jaren 1934 tot 1940. Dan zie ik Abbestede, met zijn bewoners van toen. Om te beginnen de boerderij waarin de familie Joh. Baken woonde, een gezin met vijf kinderen. Op de plaats waar nu een zomerwoning staat, stond toen een oude varkensboet. Vervolgens stond recht voor de weg het huis van de familie Blom, een vader met een ongetrouwde zoon en dochter. Dan de boerderij van de familie Zwaan, vader, moeder en twee kinderen. De oude boerderij stond toen nog andersom met de voorkant naar de Groote Keeten, Ze is in mei 1934 afgebrand en in november zaten we weer in het nieuwe huis. Daarnaast zat de familie Weij met twee kinderen. Weij was later na Dirk Bregman, machinist van het watergemaal en als kind was het vermakelijk om te zien wanneer Weij het gemaal startte. Dat kwam dan langzaam op gang. Bij Weij die altijd pruimdegingen naar mate de motor meer op toeren kwam, ook de kaken steeds snel ler op en neer. Daarnaast op de plaats waar ik nu woon, stond een heel oud huis dat in de loop der jaren door velen is bewoond. Op het eind stond een huisje dat nog in tweeën werd bewoond, in de ene helft de familie Roos en in de andere helft Gert de Boer. Het gezin Roos, dat uit drie personen bestond, werkte op het land. Ook kochten ze lompen en metalen, konijnen-, bunzing- en mollevellen op. De Boer werkte overal en was een verwoed strandjutter. In dat gedeelte, dat niet groter was dan 4 x 5 meter plus een zolder, woonde eerder een gezin met 10 kinderen! En dan het huisje even van de weg, het tegenwoordige atelier van de kunstschilder de heer ten Holt. Daar woonde de familie Vader en later de familie Bijpost met vier kinderen. Dit in het kort het Abbestede van toen, want u begrijpt aan ieder huis zit voor mij wel een lang verhaal vast.

De Clock van Callens-Ooghe | 1990 | | pagina 2