ik, hetunneR cm... V.HOUTER SlnZ ^axvitnn Aan de redactie, Als lid van jullie vereniging wilde ik graag eens reageren op de uitgave van juli ie blad. Met heel veel geneoegen lees ik het. Al ben ik dan geen Cal 1antsoger, de geschiedenis van het dorp heeft mijn interes se. Met belangstelling heb ik de verhalen gevolgd waarin het ging over de Enge- l andvaar JersHet is namelijk zo dat mevr. de Jong-Dekker uit het zelfde plaats je komt als ik en dat was Groenveld in de gemeente St.Maarten. Zij was mijn buur meisje en we liepen op dezelfde school. Mijn oog viel ook op het stukje over de koninginnestook en wie weet er nog iets over te vertellen. In mijn jeugd was de koninginnestook een gebeurtenis van jewelste. De stook werd altijd op de verjaardag van de koningin verbrand en wel op 31 augustus. Dagen en weken was je bezig rommel op te halen. We deden dat met een driewielige kar. De moeilijkheid was vaak om een geschikte plaats te vinden waar de stook mocht worden opgebouwd. Niet iedere boer wilde die op zijn land hebben. Toch slaagden we er ieder jaar in, ver van de huizen in verband met brandgevaar, een plek te vi nden. Zo omstreeks half augustus werd het graan gemaaid en dan gingen wij de 'stoppels trekken'. (De stengeldelen die nog in de grond achtergebleven waren, eruit trek ken) Ik praat nu over 50 jaar terug en onder het motto - alle beetjes helpen - werd de stook dagelijks groter. 's middags op de 31ste augustus kwamen dan de boeren uit de omgeving hun rommel brengen. Dan werd het pas een echte stook. De oudere jongens zorgden voor de donderbussen. Dat waren melkbussen waar het deksel vast opgedrukt werd, een gaatje onder in de bus, karbied met wat water en dan een lucifer voor het gaatje houden. Het was niet ongevaarlijk! Zo tegen donker moest het gebeuren, dan kwamen de ouders een oogje in het zeil houden. Meestal was er wel iemand die een pop gemaakt had. Een oude stoel was er altijd wel. Stoel en pop moesten boven op de stook. Het hoogtepunt van alles was er als de pop vlam vatte. Wat mij het beste is bijgebleven, was het ophalen van de spullen voor de stook. We vroegen aan de deur steevast: "Hebt u nog wat voor de koninginnestook of een cent voor 'de peterolie'?" Op die centen liep vaak de saamhorigheid van de jeugd stuk. Altijd was er ruzie over de opgehaalde centen. Degene die er op moest pas sen, kocht er vaak snoep voor. Dat moet zo zijn, want veel geld voor 'peterolie' was er nooit. Schrijvende voort weetiik het nog, alsof alles vorig jaar gebeurd is. Mijn verhaaltje is uit, ik wens zowel bestuur als redactie voor de toekomst veel succes. Vriendelijk groetend, D.Houter KADO-IDEE 1 Het lidmaatschap van de Historische Vereniging, f 25,00 per jaar. 2 Het fotoboek: 'Callantsoog en Groote Keeten vroeger', f 26,00. 3 Het boek: 'As ik déér nag an denk Callantsoger herinneringen van Piet Vos. 22,50. 4 De uitgaven van 'de Clock' in het Duits. Hen kan voor deze kado's terecht bij de V.V.V., de firma Leguit en ^g't Coraaltje.

De Clock van Callens-Ooghe | 1990 | | pagina 20