komnpinnascooTc De stook in de dertiger jaren. Naar aanleiding van onze oproep in een van de vorige nummers van 'de Clock schreef Gert de Vries het volgende. In mijn jongensjaren werd er inderdaad een Koninginnestook bovenop de Seinpost opgebouwd en op de avond van Koninginnedag, toen nog 31 augustus, verbrand. Dat was niet zomaar wat, want er werd ook 'vuurwerk' afgestoken. Veel zal dat niet geweest zijn, want we moesten de centen ervoor bij elkaar bietsen Verbazend eigenlijk dat we ons zo uitsloofden. Callantsoog was destijds bepaald niet koningsgezind. De bewoners waren meer van 'dat echte oude rooie'. En als je toen rood was dan was je niet voor 't Koningshuis. Maar in augustus was de hele jeugd plotseling vreselijk koningsgezind en werd wekenlang alle brandbare rommel die er te vinden was (en het hele jaar opgespaard was) omhoog gesjouwd boven op dat hoge duin. Hoeveel keren zullen onze kinderpootjes het mulle zandpad tegen het duin zijn opgezwoegd. Dat pad lag toen aan de andere kant dan nu de trap, namelijk aan de westkant Het aansteken van de stook was ook nog omgeven door allerlei ritueel, want het was de kunst dat van alle stoken uit de omgeving de jouwe zo lang mogelijk bleef branden. Vooral Groote Reeten was in deze onze ergste rivaal. Je eerste winst was natuurlijk om zo laat mogelijk de boel in de fik te steken. Je wachtte tot andere stoken brandden. Maar dat deden anderen natuurlijk ook. Je probeerde dan met zogenaamde fopbrandjesje tegenstanders in de luren te leggen. Er werd gewoon een kleine stook naast de grote gemaakt. Die stak je dan al vrij vroeg in de brand. Als de anderen daar dan intrapten, had je een mooie tijdwinst. Ja, wanneer is de laatste stook op de Seinpost geweest? Het is waarschijnlijk wel verboden toen de oorlogsdreiging kwam. In ieder geval is er in de tijd voor de oorlog boven op de Seinpost een bunkertje van hout gebouwd. Dat diende als een waarnemingspost voor de soldaten. In de duinen waren veel meer van deze 'kazematten', zoals ze gewichtig werden genoemd. Toen die opbouw op de Seinpost er was, zal het terrein er omheen wel 'militair terrein' zijn geweest. Ik denk dat dat het moment is geweest dat de stook ergens anders gemaakt moest worden. De plaats werd toen naast de 'rommelkuil' zoals de dorpsvuilnisbelt werd genoemd. Deze bevond zich achter de huidige brandweergarage. Ik herinner me nog de laatste stook die daar werd gehouden. Zomer 1939. Dat was de laatste zon.', r voor de Germanen ons land binnentrokken. De mobilisatie was al een feit. Toen onze stook op de bewuste avond net lekker brandde, kwam de dorpsveldwachter opgewonden op de fiets aangesneld om ons namens de burgemeester te gelasten het vuur onmiddellijk te doven, omdat ze van de voor de kust patrouillerende oorlogsschepen hadden laten weten last van onze 'lichtseinen' te hebben. Ik weet nog dat het vuur heel moeilijk was uit te krijgen. Het was 'mijn' laatste stook.

De Clock van Callens-Ooghe | 1990 | | pagina 19