Jan Mooy 1176-1847 34 EXPOSITIE (UINV EN WATERVan 23-6-'90 tot 2-9-'90 Landgoed 'Ve. HoAn' VageJLLj'ka van 10 tot 17 uua. GRATIS De naam Mooy ia e-.-n familienaam die veel voorkomt in Callantsoog. Wie deze naam hoort, denkt zeker aan de oud-Callantsoger Maarten Mooy, de commandeur van de Frankendaal. Dat was de naam van het schip waarmee hij naar Groenland ter walvisvaart voer. In het historisch verhaal naar het journaal van commandeur Maarten Mooy, 'Naar Groenland met de Frankendaal', beschrijft Henriëtte Mooy de reis die het schip en bemanning in 1786 maakten en die 10 maanden duurde, omdat het schip in het Groenlandse ijs vastraakte. Dat waren spannende tijden voor opvarenden en achterblijvenden. De vierde zoon van de commandeur, die Jan genoemd werd, was toen 10 jaar. Zijn oudere broers voeren met hun vader mee. Deze reis moet op hem een bijzondere indruk hebben gemaaktmaar weerhield hem niet later toch ook met zijn vader als kajuitsjongen mee te varen. Na onderzoek kwam P.Dekker de naam van Jan tegen in een monsterrol van 1789. De Walvisvangst-afbeeldingen door de Helderse schilder Jan Mooy. P.Dekker in 'De Blauwe Wimpel'van november 1971) Jan was dus ooggetuige van de walvisvangst. Omdat hij een bekwaam tekenaar was, wist hij vele taferelen van die walvisvaart vast te leggen. Veertien van zijn aquarellen bevinden zich nu in het Ned. Hist. Scheepvaartmuseum in Amsterdam. Ook is er werk van hem in andere musea en in particulier bezit. In 1809 ging Jan in Den Helder wonen, waar hij o.a. werkzaam was als visafslager en kerkbewaarder De stichting 'Kunst in Callantsoog' geeft deze zomer een overzicht van het leven en werk van Jan Mooy, waarbij een origineel werk met een afbeelding van de Frankendaal geëxposeerd wordt. De expositie zal worden gehouden op het landgoed 'De Hornin Callantsoog, waar men ook werk kan zien van hedendaagse zeeschilders. Wind- en waterwerken, gemaakt door schoolkinderen, liggen in de vijver van het landgoed. Drijvende monsters en draaiende molens bieden een kleurig en verrassend kijkspel tusse" v-f J.Vierhout-van Ledden Hulseboseh

De Clock van Callens-Ooghe | 1990 | | pagina 14