21 december 1989 Ve uind. burgemeester mr.liJ.C.i/ter hout spreekt voor het laatst in de vergade ring van de. gemeenteraad van het op dat moment nog zelfstandige CaiZantsoog. Dames en heren, De hoofdcommissaris van politie in Amsterdam zei recent tegen een journalist van NRC Handelsblad "Als ik op het Departement van Binnenlandse Zaken hoor spreken over de politie, dan moet het wel gaan over de politie in Timboektoe, in Zambia dan wel Gdansk. Het kan weinig mat de politie in Nederland te maken hebben." Die gevoelens: Het heeft niet met ons te maken, hebben wij ook als wij de Staatssecretaris van Binnenlandse Zaken en de beide Kamers horen spreken en zien besluiten over de herindeling van Callantsoog. Men mag onaangename besluiten nemen, als die gefundeerd en gemotiveerd zijn. Als ik in een gesprek met de Staatssecretaris vraag: Mevrouw, wat zijn de knelpunten in Callantsoog? en er komt geen antwoord, dan mag je daarna geen voorstellen doen of voorstel handhaven om Callantsoog opheffen. Dan is zo1n voorstel niet gefundeerd Als ik tegen het kamerlid Kraaijenbrink zeg: Meneer, u gaat niet in op onze argumenten, en hij antwoordt: Burgemeester, ik praat roet de Staatssecretaris en niet met u, dan praat hij wel over ons, maar niet met ons. Arrogantie van de macht. Woordvoerders over herindeling geven geen gehoor aan een uitnodiging om hier ter plekke met ons te praten en te zien wat er hier is. Sommigen zelfs zonder afbericht te zenden of achteraf zich t® verontschuldigen, zoals het laatste het geval was bij een Tweede Kamerlid uit Den Helder. Noordhollandse kamerleden hebben wij uitgenodigd, er komt er niet één. De huidige Staatssecretaris van Justitie roept, nu hij eenmaal op het pluche zit: Je moet altijd goed luisteren naar de werkvloer. Toen hij nog kamerlid was, stemde hij voor herindeling, zonder hierover ook maar één woord met ons gewisseld te hebben. Het kamerlid Lauxtermann zegt in het Kamerdebat, dat Callantsoog op de lange duur geen bestaansrecht zou hebben, zonder enig begin van onderbouwing. Als ik aan het toenmalige kamerlid Kok vraag welk onderzoek ten grondslag heeft gelegen aan de medewerking van zijn fractie tot opheffing van de gemeente Callantsoog, dan komt er wel een algemene beschouwing, maar geen antwoord op mijn vraag. Da Tweede Kamer fractie van de PvdA betreurt, dat er geen onaerzoek is gedaan naar de sterke kustgemeenteStemt niettemintoch voor herindeling. De Eerste Kamer fractie van de PvdA is voor herindeling, omdat wel alle alternatieven zijn onderzocht. Ik betreur deze gang van zaken. Bestuurskracht hangt niet samen met de grootte van de gemeente. Er zijn grote en kleine gemeenten met bestuurskracht. Onderzoek heeft dat uitgewezen. Deze ervaringen hebben Kabinet en Kamers ten onrechte in hun besluitvorming niet betrokken Het besluit is gevallen en moet nu loyaal worden uitgevoerd Op 1 januari 1990 gaat een nieuwe gemeente Zijpe van start. Ik hoop en vervacht, dat alle 15 raadsleden en de burgemeester de nieuwe gemeente als een geheel zullen besturen, zonder dorpisine. Maar raadsleden van de nieuwe gemeente Zijpe, zorg wel dat u erbij bent. Ik wens u veel succes. In de geschiedenis van Callantsoog is veel gebeurd. Wij wonen nu in het derde dorp van die naam. Twee eerdere dorpen werden door de zee verzwolgen. Ik sprak lang, misschien te lang over herindeling, ik ga er toch even mee door. De laatste poging tot harindeling werd door de initiatiefnemers met succes bekroond gezien. Eerdere pogingen in 1811 (Napoleon), 1890, 1851, 1935 en 1940 mislukten. De laatste poging lukte. Maar er is ook veel ou op terug te zien met waardering. Er kwam een zandsuppletiewaardoor wij weer een aantal jaren stormen kunnen doorstaan. We hebben een mooi dorpsplein, een mooi dorpshuis, een sportzaal, een beeld van NicJonk, da kerk staat ar goed bij en is een sieraad voor de gemeente. Het verenigingsleven bloeit, we hebben een goed winkelbestand, het landgoed aan da Pravinairewegdat zich nu tooit met de naam Landgoed De Horn, werd behouden. Er is aen poeziëroute gekomen, die in toenemende mate belangstelling trekt. De Mollen, daar waar Friso ten Holt woont, blijven behouden. Er is kabel-tv gekomen. We hebben grond kunnen aankopsn voor woningbouw. We heofaen go®Q® sportvoorzienmgen, recent is een verhard handbalvald aangelegd, er is «en overdekt® manegeBinnenkort wordt begonnen met de bouw van zee premie A-woningen. Er is een goede bibliotheek. De gemeentacamping is geprivatiseerd, de camoinq Callassande is op een ander terrein-, We zijn bij met de jaarrekeningen. Het bestemmingsplan Landelijk Gebied is herzien. De Reddingsbrigade en de EHBO hebben - vooral dankzij Bos, Bas an De Vries - een nieuw onderkomen in Callantsoog en Grootn Keeten. De botenveraniging is onder dak. Niet alles lukte Het kustbeheer gaat over naar het Hoogheemraadschap. Een slechte zaak. De verdediging tegen de zee is aan landstaak, niet van kustbewoners alleen. We zijn er nog niet in geslaagd de ontwikkeling van Groots Keeten te bevorderen door de aanleg van eer dorpspleintje met omliggende bebouwing. Ook in deze zaak hebben wij last van het schietkamp. Het gevecht met Rijkswaterstaat om aen of meer strandtenten open te houden in herfst an winter is nog niet met succes bekroond. En zo zijn er meer dingen, die de nieuwe gemeente op zijn bord krijgt. Ik herhaal het: het besluit is gevallen, het besluit moet loyaal worden uitgevoerd, zonder dorpisme. Maar met Cor Spijker zeg ik, Adieu gemeente Callantsoog, leef voort in de gemeenschap Callantsoog. Ik wil nog enkel® dankwoorden spreken. Alvorens dat te doen, wil ik nog Hermine Kauning, onze wethoudster, die dit jaar overleedherdenken. Zij was met hart an ziel aan de gemeente Callantsoog verbonden. Zij was een groot bestuurder. Wethouder De Vries, Ap Wat jij na het overlijden van Hermine Keuning als wethouder hebt gedaan, grenst aan het ongelooflijke. Collegiaal, constructief, met veel opoffering van vrije tijd. Wethouder De Vries gaat hean, mijn vriend blijft. Met spijt geef ik je weer terug aan jouw echtgenote. Wethouder Bos, Klaas. Sommige mensen geloven in re-incarnatie. Als dat zo is, probeer dan terug te komen al» burgemeester. Je bent er bij uitstak geschikt voor. Je bent bijna nat zo goed als ik. Meer dan 10 jaar raadslid, dit jaar 10 jaar wethouder. Wie dat volhoudt, wie politieke stormen overleeft, en die zijn er geweest, is een bestuurder pur sang. Rustig, weloverwogen, hard werkend, zeer veel respect afdwingend. Een van de dingen, die het afscheid van Callantsoog verzacht, is het feit, dat je wathouder wordt van de nieuwe gemeente. Veel succes daarbij'. De gemeentesecretaris, Co, MrA.F. Kamp, oud- burgemeester schreef over de gemeentesecretaris: zijn vak vraagt intelligentie, vakmanschap en tact om in gefundeerde juridisch verantwoorde, voor alles helder geschreven nota's de verschillende standpunten en mogelijkheden duidelijk te maken. Aan deze vereisten heb jij ten volle voldaan. De wethouders en ik hebben met :ee«r veel genoegen met jou samengewerkt. Jouw inzat was zeer groot. Dames en heren, Mijn echtgenote en ik hebben mijn functie met groot plezier in Callantsoog uitgeoefend. Wij voelen ons hier thuis. Wij hebben het gevoel door u te worden geaccepteerd. Wij zeggen u hartelijk dank voor alle sympathie, alle waardering, die u ons schonk. Ik heb altijd mijn ambtskaten gedragen met het wapen van Callantsoog aan de voorzijde. Het is wrang te weten, de laatste burgemeester van Callantsoog te zijn. Toen ik tegen onze gemeentesecretaris zei, dat ik mijn laatste zinnen in het Engels zou uitspreken, zei hij: To be or not to be. Dat was heel geestig. Maar dat zijn niet de zinnen waar ik op doelde. Ik eindig met de woorden van Portia uit het toneelstuk De Koopman van Venetië. Met haar woorden neem ik afscheid van mijn functie als burgemeester van Callantsoog, maar vergis u niet, ik zal de functie uitoefenen tot en met 31 december 1989, 24.00 uur. Portia zegt dan: I pray you, know me when we meet again, I wish you well, and so I take ray laave. Het ga u goed! De toespraat is lêjeas ruiitegebrek verkort weergegevenRedactie.

De Clock van Callens-Ooghe | 1990 | | pagina 5