De volgende dag vertelde Jantje In geuren en kleuren: "Bloedspuwing had maidje, bai de Skager trap." Daar wekte ze medelijden mee op en kreeg ze wat geld of levensmiddelen toegestopt. Dat Jantje de kunst verstond om medelijden op te wekken kwam ook Burgemeester Lovink aan de weet. Vanuit het raadhuis zag hij haar voorbij gaan. kreupel en strompelend. Secretarie-ambtenaar Baken raadde Lovink aan om eens om het hoekje van de deur te kijken als Jantje voorbij 't raadhuis was. Lovink zag toen toen wel bekoeld. dat ze weer liep "as 'n kieft Zijn medelijden was Zoon Piet, de minst begaafde, maakte in de winter matten van helm. Hij sneed de gele helm kort bij de grond af, want hoe langer de bladen waren, hoe beter de mat werd. Dit werk en ook hoe de bladen geverfd moesten worden, was hem geleerd. Voor geel gebruikte hij uienschillen, dat weet ik nog. Het werden vlechtmattenVaak in twee kleuren. Meestal rond of ovaal. Deurmatjes, maar ook grotere maakte hij, soms zelfs op bestelling. Sterk was het niet maar ik vond het knap van hem, dat hij dat kon. Met die kleurtjes zo door elkaar was hij op zijn manier 'n kunstenaar. De matten werden uitgevent en ik herinner me dat wij ze in de slaapkamers voor de bedden hadden liggen. De twee broers waren hier een soort beroepsjuttersMet stormweer kwam je die twee altijd tegen. Beiden klein van stuk en brandmager, maar met vrachten hout op hun rug - met "dubbele slagen" - vastgebonden; 'n handigheidje dat ik niet kon. Het hout stond achter hun huis te drogen, deels voor brandhout, deels voor de verkoop aan de boeren. Ook mijn vader kocht wel hout van hen. Wat ook nog enig geld in 't laatje bracht was 't schelpen vissen. Die werden niet in een kar geschept, zoals in Egmond, maar in zakken. Daarna gingen ze achter hun huis door een zeef en werden alle mosselschelpen er uitgezocht, want de boeren wilden allen witte schelpen. Daarmee werden de koestallen belegd als het vee naar buiten was Zo achteraf bekeken, die twee gebeuld! Ik stapels hout en hopen nog voor me. Gehaald tanige ruggen! Ik schreef al dat Piet begaafde was en daarvan eens gebruik gemaakt, ook en nu terugziend misselijk. Doordat Piet was voor allerhande klussen werd hij ook vaak gevraagd voor stenen bikken. Het loonde toen nog om van 'n verbrand huis de stenen voor hergebruik te laten bikken. Daarvoor werd hem eens een diploma uitgereikt waar extra op wat hebben zie die sche1 pen op die de minst werd we 1 Misbruik was dat gewi11ig vermeld stónd "Bikt zowel rechts als links." Piet droeg het altijd bij zich. Hij was daar trots op! 20 Woh-dt veAvolgd.

De Clock van Callens-Ooghe | 1990 | | pagina 20