i/ECHTEN iliteindelijk MQjid in 7 722 definitief, een gAe.nA oveJiznnge.tiome.yi met lijpe. Bovendien voeAd bepaald dat de konijnen in Wet gebied zouden ivoAden uitgeAoeid. met alle mogelijke middelen! Een konijn in een Atnlk. Ondertussen kwam het regelmatig tot vechtpartijen op de Zijperdijk en in de nollen tussen de duinmeier, zijn helpers en de Zijpers. De Zijper-regenten voerden op hoger niveau processen. In dat kader werd er een inspectiecommissie door de Gecommitteerde Raden naar het gebied gestuurd: omme inspectie te nemen op het planten van coniinen in en omtrent de diicken en zeeweringen bij Caliantsooqe en anders'. Het advies aan Gecommitteerde Raden luidde Iedereen zou in de dijk en schinkeldijken konijnen mogen vangen met alle mogelijke middelen Het eerstvolgende contract, waarbij duinlanden en wildernis bezuiden Callantsoog verpacht worden dateert uit 1725. Het gebied wordt dan als weiland verhuurd. In het contract staat de bepaling dat de pachter gerechtigd is konijnen te vangen. In latere pachtcontracten van delen van het gebied is de bepaling opgenomen dat konijnengaten gedicht moeten worden. Er wordt in de literatuur betreffende de periode na 1722 niet meer over konijnenoverlast gerept, hetgeen erop wijst dat het konijnenbestand sindsdien min of meer onder controle was gebracht. Vermeldenswaard is nog het Koninklijk Besluit van 1827, waarin bepaald werd dat de konijnen in Noord-Holland binnen een jaar uitgeroeid moesten worden om: overeenkomstig den wil des Konings eens en voor altijd de klapten en bezwaren te zien eindigen, waarvan 's Lands archieven sedert onheugelijke tijden zonder tussenpozinq vervuld zijn'. Eerst in 1931 neemt de konijnenpopulatie weer ontoelaatbaar toe blijkens een brief van een technisch ambtenaar van Waterstaat uit Petten aan de directie van het Zwanenwater. De ambtenaar schrijft daarin dat sinds de drie jaar dat hij in het gebied werkzaam is de duinen te lijden hebben van de vele konijnen en verzoekt de populatie weer op het niveau van tien jaar geleden 1922,1923) terug te brengen. Dit is de laatste blijk van konijnenoverlast en aangenomen mag worden dat na dit verzoek daadwerkelijk is ingegrepen. Momenteel (1982) beschikt het Zwanenwater over een 'goede' konijnenstand.

De Clock van Callens-Ooghe | 1990 | | pagina 14