Don van Larssen uit Julianadorp, die vogel tel 1ingen in het Zwanenwater deed, ploos alles over dat neerstor ten van de Engelse bommenwerper nog eens na. Zo las hij in het boek 'Het Wespennest Leeuwarden' nog het volgende: Dunkelnachtjagdkommando Bergen NajaaA 1940 Het was in deze tijd dat de jonge Oberleutnant Prinz Egmont zur Lippe-Weissenfeld het 'Sonderkomrnando' of'Dunkelnachtjagdkom mando' Schiphol oprichtte. Zur Lippe Weissenfeld was een Oosten rijker, afkomstig uit de voormalige Oostenrijkse luchtmacht. Al gauw verhuisde het commando naar het vliegveld Bergen, dat al in de meida gen van dat jaar geschiedenis had gemaakt als de thuisbasis van de Strategische Verkennings Afdeling (t-I-i LvR), het veld vanwaar de dappere Fokker CX's keer op keer waren opgestegen om hun opdrach ten in het gezicht van een grote overmacht uit te voeren. OWt. Zur Lippes tweede overwinning Woensdag, 15 januari 1941. 's Avonds 22.30 uur. In de wachtruimte van de radarstelling 'Hering' boven de Nederlandse kust ter hoogte van Callantsoog hing de door Oblt. Zur Lippe-Weissenfeld bestuurde Me 110 G94-CM ('Casar-Marie') aan de hemel. Het was een prachtige lichte maannacht. Ver beneden het toestel tekenden zich helder en duidelijk de contouren van de kust af - de strakke witte lijn van de branding en daarachter de wat meer grijze en grillige strook van het duingebied; hoog boven het vliegtuig twinkelden de sterren. De piloot aan de stuurknuppel speurde oplettend in de nacht, op zoek naar de zwarte schaduw van een'vijand. Onwillekeurig moest hij terugdenken aan zijn eerste overwinning, nu al weer ca. twee maan den geleden. Toen had zijn boordmarconist, Uffz. Rennette, de Tom my het eerst waargenomen. De boordklok wees 22.40 uur aan toen hij een snel voorbijglijdende schaduw meende te zien. Aanvankelijk zei hij er nog niets over tegen zijn marconist, omdat hij nog niet hele maal zeker van zijn zaak was; misschien had hij enkel 'witte muizen' gezien In elk geval draaide hij de 'Casar-Marie' in de richting van de ver meende schaduw. Kort daarop nam hij opnieuw een vage donkere vlek waar die zich weldra als een vliegtuig ontpopte. De Messerschmitt tfoog wat hoger dan het andere toestel en voorzichtig sloop Zur Lippe pog wat dichter op de Tommy af om zijn prooi eerst eens wat beter |e kunnen bekijken. Hij herkende het vliegtuig ogenblikkelijk als een Engelsman. De dubbele zijroeren, die als machtige oogkleppen vlak bij de staartkoepel van de machine omhoogrezen sloten iedere twijfel uit. Het was een tweemotorige Armst rong Whitworth Whitley-bom- menwerper, die hij - bijna- in zijn strikken had gevangen. Het gevoel na lang wachten eindelijk weer een tegenstander te hebben gesnapt was onbeschrijflijk. Hij maakte zich nu van zijn prooi los om tot de aanval te kunnen overgaan. Op hetzelfde moment moet hij door de Engelsman zijn opgemerkt, want de staart schutter begon te vuren, terwijl de piloot ontsnappingsbewegingen begon te maken. 73

De Clock van Callens-Ooghe | 1989 | | pagina 7