Men ziet dat de ontwikkeling van het feest, dat veel grootschaliger is geworden, gepaard is gegaan met af en toename van enkele elementen van het feest. In dit hoofdstuk geef ik een verklaring voor deze ontwikkelingen. Ik zal eerst het ontstaan van het feest bespreken. Daarna de deelname van de 'nieuwbouw'. Hoe stonden zij tegenover dit Callantsoogse feest en hoe) namen zij deel aan dit gebeuren? Tenslotte geef ik een gehele analyse van het feest waaruit blijkt dat het toerisme en de nieuwbouw van grote invloed zijn geweest op de ontwikkelingen. 1 het ontstaan Wat ging er vooraf aan het eerste feest op 30 april 1963? Tot het eind van de jaren vijftig was het in september kermis in Callantsoog. Drie dagen lang was het feest op de kermis,in een kroeg en in een zaal van het hotel. In 1957 werd, tot grote ontsteltenis van iedereen, de toegang ontzegd aan enkele feestvierders door de (nog niet zo lange nieuwe) eigenaar, een Amsterdam mer. De reden die deze man opgaf voor het weigeren was dat hij geen behoefte had aan bezoekers met klompen en strandlaarzen aan. Dit zou niet alleen voor hem maar ook voor zijn (niet-Callantsoogse) hotelgasten een doorn in het oog zijn. Het protest was niet van de lucht en men meed vervolgens het hotel. De eigenaar gaf geen toestemming meer voor het gebruik van zijn zaal tijdens de kermis. In het volgend jaar zette een andere hoteleigenaar een tent naast zijn zaak (om ook de gasten niet te storen) maar het mocht niet baten. Het kermisfes- tijn werd een aflopende zaak. Er was niet genoeg ruimte om uitgebreid feest te vieren. Toch miste men een echt dorpsfeest en eind '62 kwamen enkele mensen bijelkaarom hier iets aan te veranderen. Koninginnedag (sinds 1948 op 30 april) werd al op vrij grote schaal in Nederland gevierd, in Callantsoog beperkte men zich tot een Koninginnestook. Deze dag werd gekozen om het dorpsfeest te vieren. Door een feest in april te houden werd men niet gestoord door toeristen en waren er ook zalen beschikbaar om in te feesten. Ook had men zo meer kans op deelnemers dan in september. Na het seizoen gingen immers veel mensen met vakantie. Men ziet dat de datum van het feest om andere redenen is gekozen dan alleen het Oranjefeest. Het werd verscheidene keren zelfs pas begin mei gehouden. In dit licht gezien kan men het feest beter de opening van het badseizoen noemen dan Koninginnedag. En zo wordt het door de leden van het Oranjecomité al lijkt de naam voor wat tegenstrijdigheid te zorgen) en de deelnemers zelf ook gezien. Tenslotte wil ik over dit ontstaan opmerken dat het een feest is dat door de be woners zelf voor hun medebewoners georganiseerd wordt. De kosten van het feest worden geheel betaald door de inwoners zelf door middel van een 1ijstcollecte. Kermii Op de eert te maandag in teptember begon vroeger de kermit Op maandagmorgen om 10 uur wat het eerste deuntje' Vrie dagen lang liepen de Callantóoger mannen in 'het bette pak' rond en kleedden ook de vrouwen ziek 'op kun bett' I/aak ttonden er in die dagen een draai- of zweef molen, een tckiettent en een oliebollenkraam op de Buurt' In de zaaitjet rond 'de buurt' werd gedantt. Na 1955 liep de belangttelling voor de kermit aek- I teruit. Slaatt de oorzaak die hierboven genoemd wordt, kwam ook nog dat vele Callanttoger gezinnen in die ker- mitweek liever met vakantie gingen. 80

De Clock van Callens-Ooghe | 1989 | | pagina 14