VE RELATIE TUSSEN OUV EN N1EULJ Hoe stonden de nieuwe Callantiogens tegenoven. het CallanUoogAe hee&t en welke ontwikkelingen binnen kei tfeeót hebben zij teweeg gebnackt? Om dit te verklaren is eerst een beschouwing nodig over de relatie tussen oud en nieuw Callantsogers. Hoe manifesteerden de nieuwelingen zich in het dorp en wat vond oud hiervan? In eerste instantie hadden de mensen uit de nieuwbouw weinig contact met de oud Callantsogers. Zij vestigden zich in dit dorp vanwege het goedkope aanbod van huizen, hun werk veel marinemensen en personen in vrije beroepen) of vanwege de natuur. De behoefte aan contact met oud Callantsogers was klein. Men had andere interesses en nieuwe contacten deed men in de nieuwbouw zelf op. Zo werden er regelmatig feesten, b.v. in de vorm van een barbeque, in een ver sierd deel van de straat gehouden. Oud had weliswaar niet geprotesteerd tegen het nieuwbouwplan en stelde zich niet lijnrecht tegenover de nieuwbouwers op, aan echt contact met de nieuwbou- wers had men geen behoefte. De inwoners van de twee wijken leefden naast elkaar en lieten elkaar zoveel mogelijk met rust. Door een gevoel van gebrek aan vrije tijdsbesteding ontstonden, op initiatief van de nieuwbouwers, een groot deel van de huidige verenigingen. Oud stond in het begin vrij sceptisch tegenover een aantal van deze verenigin gen, zoals b.v. de tennisclub: veel te elitair, wat moeten we met zo'n sport in ons dorp? Toch zijn er geleidelijk aan steeds meer mensen lid geworden van zo'n club en nu ziet men een nagenoeg gelijke verdeling van leden. Ook het politieke milieu in Callantsoog veranderde met de komst van de nieuw bouw. De P.V.D.A. was altijd de grootste partij geweest, gevolgd door de tweede en laatste partij: de B.K.V. Deze rechts georiënteerde club zag in de nieuwbouw een tal van ongebruikte stemmen en besloot iemand uit die wijk als lid aan te trekken. Met groot succes, want bij de eerst volgende verkiezing had het aantal stemmen op de B.K.V. zich enorm vermeerderd. In 1980 werd de V.V.D. door de nieuwbouw opgericht en de stemmen zijn nu even redig over de drie partijen verdeeld.2) Verenigingen en politiek hebben voor het ontstaan van contact tussen oud en nieuw gezorgd. Maar schoolgaande kinderen en de het ouderlijk huis verlatende jeugd, die zich in de nieuwbouw vestigde hebben voor integratie gezorgd. Ve tennliclub: veel te elltalA, wat moeten we met zo'n club In onó donp? 65 1) De tijdstippen van het ontstaan van de verenigingen kon ik niet achterhalen, omdat de betreffende afdeling van het gemeentear chief op dat moment een reorganisatie onderging. Er was geen tijd om de verenigingen individeel te benaderen. Toch heb ik vertrouwen in de validiteit van deze informatie om dat het gebaseerd is op uitspraken van meerdere mensen. 2) Informatie geënt op uitspraken van politiek actieven.

De Clock van Callens-Ooghe | 1989 | | pagina 21