Vz dijk bij LambMt^C-kaa^. J. 1/ieA.koui-van L&ddzn HulA&boAck De geschiedenis van de Westfriese omringdijk wordt door de heer Schilstra, kenner bij uitstek van Noord-Holland, uitgebreid en interessant beschreven. Het boek is voorzien van vele foto's, tekeningen en kaarten, zowel oude als nieuwe die de loop en de bijzonderheden van de dijk weergeven. Een bijzondere dijk (126 kilometer lang) waaraan langer is gewerkt dan aan de Chinese muur, ontstaan als waterkering tegen de zee, die rond 1200 werd gesloten, een dijk die veel onderhoud behoefde, waarvoor betaald moest worden, waarover geruzied werd. Al in 1280 bepaalde Flons V dat niemand vrij was van dijklasten, maar regels voor aanleg en onderhoud veranderden keer op keer. De dijk veranderde ook door doorbraken, inlaagdijkennieuwe wegen. Na inpolderingen (o.a. Zijpe, Beemster, Wieringermeerheeft de dijk geleidelijk het beschermende karakter verloren. Allerlei materiaal is gebruikt om de dijk aan te leggen en te onderhouden wier, klei, palen, stenen, met mankracht aangebracht. Aantasting door paalworm, maar ook ziekten en armoe van de bevolking maakte het onderhoud in de 18e eeuw tot een zeer zware last. In Den Haag had men niet altijd begrip voor de toestand van de dijk en het achterliggende land. In 1921 nam Noordholland Noorderkwartier het dijkonderhoud over wat, mede dankzij de moderne technieken, een hele verbetering was. Schrijver geeft een interessant historisch overzicht vanaf 1250. Een uitgebreide routebeschrijving voor wie over de dijk wil gaan, treft u in het boek aan. Een aantal leden van de historische vereniging maakte deze tocht onder de voortreffelijke leiding van bestuurslid Cor Spijker. Bij het lezen van dit boek zullen zij veel herkennen van hetgeen zij toen hebben gezien. Voor iedere geïnteresseerde is dit boek een bron van informatie, een leesboek, een naslagwerk over deze dijk die een uniek monument is, een dijk die zoveel eeuwen wonen en werken van veel Noord-Hollanders heeft bepaald en mogelijk aemaakt Het boek is in de bibliotheek aanwezig onder nummer Nhol 938.

De Clock van Callens-Ooghe | 1989 | | pagina 10