Ik heb de hiervoor staande gegevens over de heer Previnaire bij elkaar gezocht om zodoende steekhoudende motieven te vinden om het voorstel van Burgemeester en Wethouders van Ca.llantsoog aan de gemeenteraad om het bungalowcomplex naar bovengenoemde heer te noemen, te kunnen begrijpen. Het aantal motieven dat ik kon ontdekken, was gering. Groot was mijn verwonde ring toen ik, na het in de raadsvergadering van 22-4-'58 genomen besluit om het complex naar de heer Previnaire te vernoemen, in de notulen als motieven las: omdat Previnaire de bezittingen kocht van het Zwanenwater en daarmee de grondslag legde voor de faam van het Zwanenwater, een natuurreservaat dat ver buiten onze landsgrenzen vermaard is geworden, hetgeen voor Cal 1 antsoog als bad plaats van groot belang is." Dit motief lijkt me lichtelijk overdreven! Zou de heer Previnaire zich ooit wel eens hebben afgevraagd of zijn aankoop in 1876 toen al van groot belang zou worden voor Callantsoog als badplaats noch of daarmede de grondslag voor de faam van het Zwanenwatergebied zou worden gelegd? Het lijkt me zeer onwaarschijnlijk! Toch ben ik het wel met het raadsbesluit eens. Het is historisch gezien goed dat de heer Previnaire is vernoemd en dat zodoende die naam voortleeft in Cal - 1antsoog. ■v OU 'VOGELS VAN HET ZU/ANENWATER' Vlak Oioets - 7 972 - Een Haagse vogelkenner H.W.de Gnaal braakt op 30 juni 1892 een bezoek aan ket 1 wanenwater.Hlj sakrlj&t daarover: "Wij gingen 9 mei van Vin Haag, sliepen te Alkmaar In hotel 'Toelast' en spoorden 's morgens naar Sakagen alwaar om 8 uur 20 minuten het rijtuig waaktte, dat ons een uur later te Callantsoog bnac.kt aan de woning van de jachtopziener H.Bleljendaal. Htj stond gereed, nam zIjn geweer mee en blaakt ons aan kat water waar een tweede persoon ons hielp te stijgen aan boord van een platboomd vaartuig met kooge banken, waarop de toakt op ket meer werd aangevangen." Vrevlnalreweg en kaar omgeving

De Clock van Callens-Ooghe | 1988 | | pagina 12