utc een öxqvoek GIJS OSKAM, in 1943 wonende op een boerderij aan de Uitlandse weg in Callantsoog en nu op Texel, schreef op dinsdag, 27 april 1943 het volgende in zijn dagboek. 's Morgens kwart voor acht, een ontzettende klap. Een bloempot rolt op de grond. Kapot. Ik stuif naar buiten en zie bij het dorp een vuurzuil en een heel groote rookwolk. Je hoort het ontploffen van kogels en granaten. We komen tot de conclusie dat er een munitie-depöt in de lucht gevlogen is. Een kwartier lang blijft het ontzettend roken en door de westenwind is het dorp on zichtbaar. Door de vonken vliegt het rieten dak van een zomerhuisje in brand en weldra staat het geheel in lichterlaaie. Als de rook is weggetrokken,wordt een geweldige ravage in het dorp zichtbaar.Ook bij Scheringa aan de Uitlandseweg zijn twee ruiten stuk. Hiet volgen nadere bijzonderheden. Een tekening van dat deel van het dorp dat het ergst beschadigd is, staat hiernaast. Het huis van D.Kuiper, dat als munitie-depöt dienst deed, is geheel verdwenen. Waar eens een nol was, is nu een gat. De schuur bij café de Waal ligt ook vlak. De woningen van de wed.Stam en van P.Vos en café de Waal kunnen het beste gesloopt worden. De achtergevels zijn er geheel uit, terwijl ze pan- en ruitloos zijn. De Groote Villa is eveneens ruitloos en verscheidene plafonds zijn ingestort. De huizen van A.Vader, K.van Eek, P.de Haan en D.Kater zijn er ook treurig aan toe. Zo ook de pastorie. Op het kerkhof zijn,veel stenen gebroken. Alle ruiten van de kerk zijn kapot en de pannen liggen er haast alle af, of door elkaar. Van de toren zijn planken losgerukt, terwijl de dikke houten kerkdeur versplin terd is. Zoo erg is het met een bombardement nog nooit geweest. Ook het huisje van Jan van Scheijen is ruit- en panloos, evenals tientallen ande re huizen in het dorp. Achter het huisje van Van Scheijen staan vier zomerwonin gen die afgebroken moeten worden. Witteveen, de eerste ambtenaar ter secretarie is er niet. Ik hoor op de secreta rie nog het volgende. In het huis van D.Kuiper hield een Duitse onderofficier de wacht, van wie nu elk spoor ontbreekt. De oorzaak is onbekend. Verder zijn er twee Duitse militairen gedood en vele meer of minder gewond. De brandspuiten van Schagerbrug en Callantsoog zijn uitgerukt. Medische hulp was spoedig ter plaatse om de gewonden onder het werkvolk te verplegen. Burgemeester Rehorst heeft het druk met de diverse meldingen. 's Middags rijd ik weer door het dorp. Voor het werkvolk wordt reeds kwartier gemaakt in de huizen aan de N.0.zijde van het dorp. Verder is het er een verschrikkelijke bende en een drukte met de op ruimingsdiensten. 's Avonds vind ik tussen vele andere papierrommel, die op het land terecht ge komen is, een foto van Duitse militairen. Misschien staat die onderoffcier daar wel op! In Amsterdam is een Engels vliegtuig op het Carlton hotel terecht gekomen en ver brand. Woensdag 28 april 1943. Opnieuw door Callantsoog gefietst. Men is bezig dakpan nen van zomerhuisjes, die gesloopt moeten worden, af te halén en die op 'panlo- ze' huizen te leggen. Donderdag 29 april 1943. De vermiste onderofficier is nu dood-gevonden. Ze be ginnen de huizen op duin te sloopen. Van één is het dak al af. 31

De Clock van Callens-Ooghe | 1987 | | pagina 17