historische beschouwt noen vam ee n Wdc| Ast" (deel z) Ik kan me niet herinneren waarom we na onze eerste negatieve ervaringen in Callantsoog plotseling wel tekenden voor een vakantie in een van de bungalows van het 'van Damfonds' aan de Lepelaarsweg. Op een dag reisde ons gezin, bestaande uit: man vrouw, dochter, zoon en hond naar het noorden.Onze bagage werd vervoerd per dienstauto. Zelf reisden we opgevouwen in een 'kever' van een bevriende col lega. Naarmate de reis vorderde, werd het steeds lichter in de lucht, een ervaring,die we sindsdien steeds opdoen.Is het weer in Amsterdam wat betrok ken, als je in Callantsoog arriveert,is het net of de wereld blijer en de atmosfeer zuiverder is. Bij de bungalows werden we met gejuich begroet door de collega's,die hun torntje van 14 dagen er op hadden zitten en gereed zaten voor de aflossing van de wacht met een schoongemaakt huisje en dampende koffie. Met bruinverbrande koppen ver telden ze enthousiast over de prachtige vakantie zonder een drup regen. Iedere dag stralende zon en zo in je blote bast de deur uit, één duin over en plof op 't strand. Ook was er het nodige visserslatijn over het vissen op de pier bij nacht. We gunden ons amper de tijd om alle spullen op te bergen. De kinderen stonden me teen al gereed met emmertje en schep en daar gingen we. Eerst langs het reddings station van de KNZHRM, dat toen nog ten westen van het weggetje stond,daarna het duin over en naar de eerste de beste door de Duitsers reeds gegraven kuil, die vrij was. Al gauw lag ik er in en keek tevreden naar de altoos klotsende en voort- deinende zee om Willem Kloos na te spreken. Rondom blijde, spelende mensen en bruingebrande badmensen om den brode. We lagen er geen tien minuten, toen ik iets vreemds bespeurde aan de tot dusver al weken lang blauwe hemel. Er verscheen aan het firmament een wolkje als eens mans hand, om in Bijbelse termen te spreken. Het wolkje werd een wolk en begaf zich richting zon. Uit zee stegen als uit het niets, grijze dampen op. In minder dan een kwartier zakte de temperatuur minstens tien graden.Hier en daar pakten de mensen reeds hun spullen en begaven zich naar de strandovergangen. We weigerden te geloven dat het nu reeds uit was met onze nauwelijks begonnen pret, maar weinig minuten later moesten ook wij ons gewonnen geven en trokken we rich ting huisje Het ongelooflijke gebeurde, het weer sloeg om. Na weken mooi weer gierden wind en regen over het Noordhollandse land. Aan het strand hadden we niet veel meer te zoeken. Dus zochten we ons vertier in het binnenland en fietsten op gehuurde kar retjes, één kind achterop en één voorop over eindeloze dijkjes. Van een wandeling door het Zwanenwater herinner ik me de daar loslopende kip, ge bruikt voor het uitbroeden van fazanteneieren, die als een roofridder de wacht hield langs de wandelroute om de wandelaars aan te manen een koekje te geven, op straffe van in de kuit gepikt te worden. Om weer een dag te vullen maakten we een uitstapje naar Den HelderDaar was al les grijs, de zee, het land en de lucht en ook de oorlogsschepen in de haven. We zijn de twee weken doorgekomen met veelvuldig bezoek aan de firma Leguit, die ontdaan werd van allerlei lectuur en kinderspelletjes Onze gezichten stonden niet vrolijk en waren niet bruinverbrand toen de dienst - auto callantsoog weer binnenreed. We waren pal bij Mokum, toen een grijnslachend zonnetje zich door het wolkendek boorde. "Volgend jaar maar weer naar een bosgebied," zeiden we, toen we wat neerslachtig onze bagage het wachtende huis binnendroegen. J. J. J M V

De Clock van Callens-Ooghe | 1987 | | pagina 5