De Engelsen trachtten eerst langs parlementaire weg bij de marine-basis en het Texel-eskader er de nadruk op te leggen, dat zij niet als vijanden maar" als vrienden kwamen. Zij wilden hen voor de Erfprins winnen. 21 Augustus 1799 kwamen drie Engelse officieren aan boord van de" Washington Zij werden door Story te woord gestaan. Hem en ook de commandant van de wal troe pen werd een sommatie tot overgave overhandigd. Ook gaf men hem parlementaire proclamaties van de Prins van Oranje en van generaal Sir Ralph Abercromby, com mandant van de landingstroepen. De sommatie bevatte de uitnodiging zich voor de Prins van Oranje te verklaren. Ten teken daarvan zou de schout-bij-nacht de vlag van de Prins hijsen, uitzeilen en zich bij de Engelsen voegen. Story wilde eerst overleg met de commandant van de wal versterkingen en verzocht de drie parlementariërs zolang op het halfdek te wachten onder geleide van zijn vlaggekapitein van Capellen. Ze bleven daar echter niet en wandelden door het hele schip, waar een hunner de maats een of meer proclamaties van de Prins in handen stopte. Tot half vier 's middags konden zij ogen en oren de kost geven, waarna ze het schip met een weigerend antwoord verlieten. De uitwerking van de proclamatie van de geliefde Prins, die natuurlijk van hand tot hand ging, was op de bemanning heel groot. De Bataafse scheepsmacht was ver in de minderheid ten opzichte van de Engelse maar agerend op eigen terrein en door salvo's af te geven op een nauwe vaar geul, was haar kracht niet te onderschatten. Om die reden besloot Duncan tot de landing. Deze zou wegens bovengenoemde bezwaren elders moeten plaatsvinden. Op 27 augustus 1799 vond deze landing plaats tussen Callantsoog en Den Helder, ter hoogte van Groote Keeten. 11 Kaart van de Kop van Noord-Hol land in 1799 tijdens de landing van Engelse en Russische troepen tus sen Den Helder en Callantsoog. Aan de kust zijn zes schepen gete kend die de troepen van de Ba taafse generaal Daendels onder vuur nemen. De lijnen geven de schootsléfnen van het scheeps geschut aan. Aan het Marsdiep zijn de kustbatterijen getekend die de doorvaart van het Sc hulpengat naar het Nieuwe diep heiemmeren. Aan landzijde zijn de batterijen on gedekt en zullen na de landing ver laten worden. Ten zuiden van het Nieuwediep bevindt zich de kiel plaats 'Het Nieuwe Werk van 1792' en rechts daarvan de vang- dam die het na de vloed teruglo pende water opvangst en door het Nieuwediep perst waardoor de ha ven op diepte blijft. Tussen Huis duinen en Den Helder bevindt zich de polder die het eerst aan de zee onttrokken werd. De donkere strakke lijnen daar zijn de zond- vaarten die ontstonden na het af graven van de oudste dijken.

De Clock van Callens-Ooghe | 1987 | | pagina 11