Hr.Ms."Johan Maurits van Nassau" en Hr.Ms. "Z 3" 4 A.J.Baak te Haarlem. Van hem kreeg ik een brief van elf kantjes. Hij was in mei 1940 torpedomaker en diende op Hr.Ms. onderzeeboot "0 10". Op 7 mei moesten de luchtflessen aan boord bijgevuld worden. Hierbij verwondde hij zich ernstig aan zijn rech ter wijsvinger. Hij is toen naar huis gezonden. Op 13 mei moest hij zich in de onderzeedienstkazerne melden. Zijn boot was inmiddels naar Groot-Brittan- nië vertrokken. Hem werd medegedeeld dat hij de volgende dag naar Engeland moest vertrekken. Hij zou op de Hr.Ms."0 22" dienst moeten gaan doen. Alleen Hr.Ms."G 13" lag in Den Helder nog tegen de wal en daarop is hij met ander onderzeeboot-personeel gestapt. 'opstappers' Net toen Hr.Ms. 11 G 13" zich bij de andere schepen voor Callantsoog voegde, begonnen de Duitse vliegtuigen aan te vallen. Plotseling zag hij een grote rookzuil uit Hr.Ms. "Johan Maurits van Nassau" opstijgen. Hr.Ms. "G 13" naderde het gebombardeerde schip zo dicht mogelijk. Door de grote olievlekken rond het schip was de redding van de overlevenden erg moeilijk. Na de zwaar gewonden aan boord te hebben genomen, ging Hr.Ms. "G 13" met spoed terug naar Den Helder. Halverwege nam de reddingboot Dorus Rijkers met schipper Coen Bot de gewonden over. 5 Dreg Surveying (Roel Donker) te Den Helder. Er is gebleken dat ook particuliere duikbedrijven boven het wrak zijn geweest. Het schip is in het wrakkenregister van dit bedrijf opgenomen. 6 A. Govers te Den Helder. Ook hij vertelt bij het wrak gedoken te hebben. Hij heeft een ankerdreg van het tot zinken gebrachte schip in zijn tuin staan. 7 S.J.Renooy te Anna Paulowna. Hij woonde als 10 jarig jongetje in Schagerbrug. Hij begrijpt niet, dat er geen reacties uit Callantsoog zijn gekomen. Op 14 mei hoorde hij geronk van vliegtuigen, schieten en daarna een zodanig hevige explosie dat de ruiten rinkelden. Tot zover enkele reacties van lezers. C.W.J.Schaap AQUARELLEN 0UD-CALLANTS00G Tijdens de tentoonstelling van foto's van oud-Callantsoog op 13 september in de dorpsbibliotheek hingen in de hal 10 aquarellen, allen geschilderd door Gert de Vries. Ze hadden betrekking op oude plekjes in Callantsoog en Groote Keeten. >3°3. Het bestuur van de Historische Vereniging heeft het zeer op prijs gesteld dat Gert de Vries een deel van zijn prachtige werk tentoonstelde. Op die manier konden vele bezoekers genieten van de technisch op hoog peil staande schilderstukken. In de maand augustus hingen er aquarellen van Henk Rotgans en Jenny Huurman- Monen in het Sporthotel. Hoewel Henk Rotgans zijn onderwerpen heel anders benadert dan Gert de Vries, hebben beide gemeen dat ze het oude Callantsoog goed en raak treffen. Het is jammer dat we in ons dorp niet eens wat meer van hun werk kunnen zien. 23

De Clock van Callens-Ooghe | 1986 | | pagina 11