5 DE SINT-ELIZABETHSVLOED VAN 1421, HERINNERINGEN IN BERGEN i.t HQW 3^, Muurschildering op het huis aan Dorpsstraat 27. Fotocollectie Roc- Huis Hoflaan 16 'In de Kat van de Kinderdijk'. Foto auteur. cade Makelaars. Geschilderd door Luciën van der Pluijm, naar een ontwerp van J. Pannekeet. geboren. Helaas is deze afbeelding bij een verbouwing verloren gegaan. De tweede herinnering kunt u nog steeds vinden op het huis Hoflaan 16, waar het opschrift 'In de Kat van Kinderdijk' is aangebracht boven de deur. De Alkmaarse ondernemer Jan Pot, afkomstig uit Nieuw Lekkerland bij Kinderdijk, liet de tekst aanbrengen na het bouwjaar 1871. De tekst Anna kan worden verklaard omdat dit de naam was van zijn echtgenote. Na de vloed De grote economische consequenties van de Sint-Eli- zabethsvloed waren mogelijk een reden dat de storm vloed zo'n grote plaats heeft ingenomen in het collectief geheugen. Maar het idee dat men de ramp zelf over zich heeft afgeroepen door de verwaarlozing van het onder houd van de dijken, zal vast hebben meegespeeld. En la ten we beide grote verhalen niet vergeten die mede een bijdrage zullen hebben geleverd aan het levend houden van de herinnering. Maken we de balans op voor Bergen, dan is de conclusie dat Bergen nergens last van heeft gehad. Sterker nog, Bergen trok groot profijt van de Sint-Elizabethsvloed vanwege het eerdergenoemde Bloedwonder. De daaruit voortvloeiende toevloed van pelgrims en het daarom noodzakelijke vergroten van de kerk brachten veel bedrijvigheid met zich mee. De paus had in 1436, en de bisschop van Utrecht had al eerder, verschillende aflaten verbonden aan de kerk in Bergen ter stimulering van het pelgrimsbezoek. Een aflaat is in de katholieke kerk een beloning voor goede werken. Een hedendaags overblijf sel van de pelgrimage is de katholieke Stille Omgang, een herinnering aan de grote processie die elk jaar werd gehouden op de zondag voor Pinksteren voordat dit door de protestanten werd verboden na de Reformatie. Voor Bergen moet ook nog worden genoemd dat gravin Jacoba van Beieren Bergen in 1428 de bijzondere status verleende van Hoge Heerlijkheid. Bergen werd hierdoor in feite autonoom en de inkomsten van de Heer van Ber gen namen sterk toe. Kortom, alles bij elkaar leek Bergen een zonnige toekomst tegemoet te gaan. Of dit ook daadwerkelijk allemaal is uitgekomen, kan in een ander artikel worden besproken. Bronnen - J. Buisman. Duizend jaar weer, wind en water in de lage landen, deel 2. Franeker 1995. - Elisabeth Gottschalk. Stormvloeden en overstromingen in Neder land, 1971. Assen, Van Gorcum, 1971, pag. 84. - Holland. Historisch Tijdschrift. 600 jaar Elisabethsvloed. Hilversum, Uitgeverij Verloren, 2021. - Meertens instituut - Collecties - Databanken - Nederlandse Bede- vaartbank - Bergen Heilig Bloed. - Henk Schoorl. De Rijndijk bij Petten en de kustontwikkeling tussen 1296 en 1466. Tweede uitgave van de Vrienden van de Hondsbos- sche, 1983. - Bert Veer. De Sint Elisabethsvloed van 1421, de Kat van de Kin derdijk en het Mirakel van Bergen. Bergense Kroniek, negende jaargang nr. 2, november 2002. - J. Westenberg. Kennemer dijkgeschiedenis. Amsterdam/Londen 1974. - Frits David Zeiler. Kerken in de Heerlijkheid. Bergen NH, RK Parochie Petrus en Paulus, 1999.

Bergense kroniek | 2021 | | pagina 7