De Sint-Elizabethsvloed van 1421, herinneringen in Bergen Dit jaar is het 600 jaar geleden dat hoogwater, veroorzaakt door een stormvloed en hevige regenval in Duitsland en België, leidde tot de Sint-Elizabethsvloed. Verschillende delen van Nederland hadden te kampen met overstromin gen. In Bergen kreeg men op een andere ma nier te maken met de gevolgen van de ramp. 2 THEO DE GRAAFF In het jaar 1421 raasde op de naamdag van Sint Elizabeth, in de nacht van 18 op 19 november, over West-Nederland een uitermate zware westerstorm die alom grote schade aanrichtte. Tot overmaat van ramp was de waterstand in de rivieren Rijn, Merwede en Maas buitengewoon hoog door overvloedige regenval in Duitsland en België, zodat het hoge water van alle kanten een bedreiging vormde. Er was geen houden meer aan. In Zuid-Holland overstroomde de Grote of Hollandse Waard bij Dordrecht waarbij 30 dorpen werden verzwolgen en er naar overlevering liefst 3000 slachtoffers te betreuren zouden zijn geweest. De huidige Biesbosch is een restant van wat ooit de trotse Hollandse Waard was. Ook in Noord-Holland was de schade niet te overzien. De Waterlandse Zeedijk brak door bij Durgerdam en bij het Twiske bij Oostzaan, en in Enkhuizen moest de oude Zuiderkerk, die buiten de dijk lag, worden opgegeven. De Hondsbossche duinen tussen Camperduin en Petten, waar friesland Zuiderzee l* Deventer Utfecftt Amhem Doesburg 1421 nov. rivieren: ciec. w Walcheren M Me/wade I Dordrecht NB Noordbevelend We Watertand 2 Broek ZB Zuxtbevetand Tw Twisk 3 Werkendam Sch Schouwen WF Westinestand Sieeuwijk T Thoten H Heerhugowaard 5 Rotterdam V Voome S Schermer 6 Amsterdam P Putten Kw Knmpenenvaara 7 Diemen GrW Grote Waant Am AiOlasserwaard 8 Haarlem Zwoiie 9 Spaamewouöe *2 Petten 10 Durgerdam '3 Schoor! IJ Oostzaan 14 Arkei Petten Zo Mo, Overzichtskaartje van het graafschap Holland met de overlastgebieden door de Sint-Elizabethsvloed; ontleend aan Buisman. Overzichtskaart van het dijkenstelsel tussen Petten en Bergen (actuele topografische kaart met de oude dijken erop geprojecteerd). Overge nomen uit Kennemer Dijkgeschiedenis, pagina 33, bewerkt door auteur.

Bergense kroniek | 2021 | | pagina 4