INHOUD Van de redactie 1 Theo de Graaff De Sint-Elizabethsvloed van 1421, 2 herinneringen in Bergen Jaap Staadegaard Vier generaties Staadegaard 6 Boeren in Bergen Bert van der Miesen Jan Rose 1904 -1986: 10 amateurfotograaf van het alledaagse Ans Schot Kasper Niehaus - kunstschilder, 16 kunstcriticus en collectioneur Sieme Niks en Joop Bekius Van schone soldaten naar schone kunsten 21 Yvon Bos Eijssen Nico Berkhout en Gerda Vosman, 26 een Bergens kunstenaarsechtpaar Nel Jongejans Van Het Sterkenhuis 28 Een bijzondere opbergbak Idzard van Manen JuniorKroniek 30 Geheimen van de Ruïnekerk: Sint-Elizabethsvloed Colofon 32 Van de redactie In de onregelmatige reeks over Bergense fotografen belicht Bert van der Miesen deze keer het leven van Jan Rose. Naast timmerman, aannemer en benzinepomphouder was hij een zeer verdienstelijk amateurfotograaf. De grote hoeveelheid foto's die hij maakte, levert, net als bij de andere fotografen, opnieuw een beeld van het dagelijks leven in Bergen over vele tientallen jaren. Ook een langdurige beeld wordt door Jaap Staadegaard geschetst, maar dan van het boerenleven, in de vorm van een kroniek van zijn familie vanaf de achttiende eeuw. De gezinnen waren groot en er werd hard gewerkt. En passant komt u ook nog te weten waarom familienamen zo vaak verschillend worden gespeld. Ans Schot beschrijft het leven van de veelzijdige schilder Kasper Niehaus met zijn kenmerkende levendige stijl, zo geheel anders dan de Bergense School. Yvon Bos Eijssen legt uit op welke wijze het echtpaar Nico Berkhout en Gerda Vosman, hoewel ver van elkaar geboren en getogen, elkaar door de kunst heeft gevonden. En Sieme Niks en Joop Bekius vertellen hoe een badhuis voor Duitse soldaten uit de Tweede Wereldoorlog op de Sluislaan werd verbouwd naar een dubbele atelierwoning voor de kunstenaar Dirk Hubers en zijn vrouw Liselotte Scheuffler. Toen Hubers naar Amerika vertrok, werd zijn atelier ingenomen door Jaap Mooy. Het pand kende in 1949 de primeur van de eerste Cobra-tentoonstelling in Nederland. Dit doet maar weer eens beseffen hoe groot de aantrekkingskracht van Bergen was op kunstenaars. Iets geheel anders betreft de Sint-Elizabethsvloed. Deze natuurramp was deze maand 600 jaar geleden maar is nog altijd niet vergeten. Hoewel Bergen geen directe schade ondervond, heeft de vloed in ons dorp toch opmerkelijke sporen nagelaten. Idzard van Manen besteedt in de JuniorKroniek aandacht aan de Ruïnekerk waarbij ook de Sint-Elizabethsvloed weer om de hoek komt kijken. Hopelijk zullen de vragen die hij beschrijft, eens beantwoord kunnen worden. Ten slotte maakt Nel Jongejans van Het Sterkenhuis aan de hand van de nieuwste aanwinst, te weten een beschilderde opbergbak, ons er op attent hoe sterk de onderlinge relaties van de families die een rol speelden in het culturele leven van Bergen, waren verweven. De redactie wenst u veel leesplezier, Theo de Graaff 1

Bergense kroniek | 2021 | | pagina 3