Het water komt! 31 aan de zorg voor zieken en armen en werd na haar dood heilig verklaard: Sint Elizabeth. Ze kon er niets aan doen natuurlijk, maar uitgerekend op haar naamdag, 19 november 1421, vond een gigantische watersnoodramp plaats. Dat is precies zeshonderd jaar gele den. Zulke overstromingen gebeurden wel va ker in november, midden in het stormseizoen. Een van de smalste stukjes duin in Holland lag bij Petten. Petten bestond uit houten huisjes en een dorpskerk van steen. In die nacht van 19 november 1421 joeg een harde noordwes terstorm het vloedwater op. De angstige Pettenaren vluchtten in hun kerk. Maar de 'Sint-Elizabethsvloed' brak door het duin heen en sleurde het hele dorp, inclusief de kerk mee. De resten ervan dreven samen met honder den verdronken mensen en dieren het land in achter Schoorl en Bergen. Het zeewater kwam tot aan Alkmaar. Slechts een paar Pettenaren overleefden deze watersnoodramp. Een van hen was dorpspastoor Johannes. Hij was toen net op bedevaart om een heilige te aanbid den in een andere plaats. Gelukkig hielden de binnendijken bij Bergen en Schoorl het. Toen Jan van Prucen, de be stuurder van Bergen, die dijken inspecteerde, vond hij bij het buurtschap Saenegheest een kletsnat hostiekastje. Meteen riep hij Amelius, de pastoor van Bergen, erbij. Samen brach ten ze het naar de dorpskerk van Bergen. Pastoor Johannes (van Petten) hoorde ervan en dacht: dat moet van mijn verwoeste kerk zijn! Hij snelde vanuit Petten naar Bergen. Er bleken nog hosties in het kastje te zitten, maar ook zeewater. Pastoor Johannes goot alles voorzichtig over in een houten schaal. Die zoute hosties weggooien mocht natuur lijk niet, daarom at Johannes ze op. Pastoor Amelius borg de schaal met zeewater op in zijn kerk. Een half jaar lang gebeurde er niks. Maar toen, op 31 mei 1422, vond het Bloedwonder plaats, een wonder met grote gevolgen voor de kerk van Bergen en Bergen zelf. Daarover en over andere geheimen van de Ruïnekerk meer in de JuniorKroniek van april 2022... Jan van Prucen vindt het hostiekastje, deel van een muurschildering in de Petrus en Pauluskerk door Jaap Min. Later werd Petten herbouwd. Het Petten van de Sint-Elizabethsvloed lag honderden meters verder de zee in. De stormvloed had grote stukken kust weggeslagen. Dit is Petten in 1609. Collectie Regionaal Archief Alkmaar.

Bergense kroniek | 2021 | | pagina 33