Geheimen van de Ruïnekerk: Sint-Elizabethsvloed JuniorKroniek Idzard van Manen Waar waren we gebleven? In de JuniorKroniek van april 2021 ontdekten Cato en Cornelis dat de kerk van Bergen voor het grootste deel uit stukken muur zonder dak bestaat. Ze willen er graag alles van weten. Geheimen van de Ruïnekerk Voorgangers van de Ruïnekerk Hoe zat die middeleeuwse kerk in elkaar? Sint Elizabeth en Bergen? 30 Vreemd gezicht die Ruïnekerk, vind je niet? Een gedeelte is af, met gave muren, mooie spitse ramen en een ingang met deuren die dicht kunnen. Maar de rest... Brokstukken muur, vensters zonder ramen, poortjes zonder deur tje, geen kerktoren... Echt een ruïne. Lieten de bouwers het er bij zitten: 'Verder lukt het niet. Dit moet het maar zijn'? Of hebben anderen later hun bouwwerk kapot gemaakt? Zo ja, wie in godsnaam? Hoe zag de kerk er dan uit voor dat gebeurde? Hoe heette de kerk voor zij 'Ruïnekerk' werd? Dat zijn zo de eerste geheimen. Dan is er op 31 mei 1422 een vreemd wonder gebeurd, iets wat je niet zomaar kunt verkla ren. Had dat, zoals men zegt, echt te maken met de grootste watersnood uit de Middel eeuwen, de Sint-Elizabethsvloed? En met die geheimzinnige kerkkoekjes, hosties? Kwamen dankzij dat wonder inderdaad jarenlang be devaartgangers naar Bergen om te bidden? In deze en de volgende JuniorKroniek onder zoeken we geheimen van de Ruïnekerk. Waarschijnlijk stond hier voor het jaar 1000 een houten kerkje. Het is verdwenen en nie mand heeft er ooit iets van teruggevonden. In de 12de eeuw stond er een kerkje, gebouwd van tufsteen uit Duitsland. Toen archeologen in 1870 de vloer van de Ruïnekerk openbraken, vonden ze resten van het fundament van dit kerkje. In de loop van de 14de eeuw verrees op dezelfde plek een nieuwe kerk. Die werd gemetseld van bakstenen met hier en daar witte natuursteen voor het mooie. Dat werd een voor zo'n klein dorpje als Ber gen toen was bijzonder grote kerk. Het is de Ruïnekerk van nu. Het ronde gedeelte met die hoge spitse ramen is 'het koor'. Dat was in alle kerken het heiligste deel waar alleen geestelijken, zoals priesters, pastoors of monniken, kwamen. Zij zongen als koor liederen voor God, zijn zoon Jezus en diens moeder Maria. Vandaar de benaming 'het koor'. Op de grens van het koor en de rest van de kerk, 'het schip', stond het altaar, de grote priestertafel. Op dat altaar lagen de spulletjes die de pastoor bij de dienst nodig had, zoals een wierookvat en een hostiekastje waarin die geheimzinnige hosties zaten. Tijdens de heilige mis legde de priester een hostie op de tong van de gelovigen. Slikten ze dat door, dan voelden ze zich verbonden met Jezus en God. Die gelovigen zelf stonden en zaten in het schip. Raar idee: je kunt er nu van alle kanten binnenlopen... Rond de kerk was het kerk-hof met daaromheen een muur. Wie gestorven Sint Elizabeth verzorgt armen en zieken. Naar haar is de Sint-Elizabethsvloed genoemd. Schildering op een altaar uit 1510. Bron: www.heiligen.net. was, werd daar begraven. Maar dat gebeurde ook in de kerk zelf. Langzamerhand bestond de hele vloer uit grafstenen. Waarom had een boerendorp als Bergen zo'n grote dorpskerk? Er zijn geen bronnen - geschriften, afbeeldingen of archeologische vondsten - die dat kunnen bewijzen. Sommi gen zeggen dat de rijke familie Persijn, die Ber gen bestuurde, zo'n grote kerk wilde. Anderen denken dat de Sint-Elizabethsvloed er iets mee te maken heeft. Dat is een enorme waters nood door een stormvloed, genoemd naar de heilige Elizabeth. Deze heilige Elizabeth was ooit prinses van Hongarije (1207-1231). Zij gaf tegen de zin van haar familie alles wat ze be zat aan haar arme medemens. Daarom werd ze verstoten. Voortaan wijdde ze haar leven

Bergense kroniek | 2021 | | pagina 32