Van Het Sterkenhuis De opbergbak, beschilderd door Alida Wilhelmina van Hoorn. Collectie museum Het Sterkenhuis Enkele namen: - Johannes Hendrik Meijer, timmerman-molenmaker die vele kleine villaatjes heeft gebouwd; - Klaas en Cornelia Bruin, de eersten van vier genera ties uitbaters van de uitspanning Duinvermaak; - Alida's vader Pieter van Hoorn, onderwijzer, tekenle raar en begeleider van zangkoren; - Nicolaas Swaan, exploitant van café Duinzicht (nu Gasterij 't Woud); - familie Bogtman: Albert Bogtman (getrouwd met Trijntje Bruin) en hun kinderen Maartje Bogtman en Coenraad Bogtman waren eigenaar van pension 't Witte Huis en pension Holland. Een andere zoon, Willem Bogtman, later een bekend glazenier, kreeg zijn eerste tekenlessen van meester Pieter van Hoorn. Uit deze families komt ook Alida Wilhelmina zelf voort: - haar grootouders waren Johannes Meijer en Guur- tje Bruin, oudste dochter van Cornelis Bruin Pzn en Aaltje de Lange (stamouders van de familie); - hun dochter Willemijntje Meijer trouwde met Pieter van Hoorn, dit waren de ouders van Alida Wilhel- mina; - zelf trouwde Alida Wilhelmina met Willem Jan Hen drik (Wim) Sangers; - hun zoon Willem (Wim) Sangers werd rijksambtenaar bij het ministerie van Landbouw en Visserij. In zijn vrije tijd hield hij zich volop met Bergens historie bezig. Hij schreef onder andere artikelen over Duin- vermaak en over de familie Sterken (museum Het Sterkenhuis heeft een typoscript in de collectie). Hij trouwde met Lydia Seppen. Lange tijd woonde het gezin in het voormalige boswachtershuisje aan de Breelaan 88. Hun zoon Jan (J.A.) Sangers heeft het museum de opbergbak geschonken. Na het vroege overlijden van haar man in 1920 gaat Alida Wilhelmina zich nadrukkelijk toeleggen op teke nen en schilderen. Zij raakt bevriend met de kunste naar Arnout Colnot en met zijn begeleiding schildert zij diverse voorstellingen uit Bergen op een prachtige houten opbergbak. Deze beschilderde bak is in de fami lie gebleven, totdat Alida's kleinzoon Jan Sangers deze onlangs aan het museum schonk. Veel van de genoemde Bergenaren en hun nakome lingen die Alida thuis bezochten zullen de bak ooit bewonderd hebben vanwege de schilderingen. In de toekomst kunnen ook anderen de schilderingen bewon deren in museum Het Sterkenhuis bij tentoonstellingen over die belangrijke groep Bergenaren. 29

Bergense kroniek | 2021 | | pagina 31