Een bijzondere opbergbak De collectie van museum Het Sterkenhuis werd onlangs aangevuld met een bijzon der huishoudelijk meubelstuk: een beschil derde opbergbak. Wat maakt dit voorwerp bijzonder? Uiteraard zijn dat de daarop geschilderde afbeeldingen van plaatsen in Bergen met een historische betekenis: het Oude Hof, de Ruïnekerk, de Dikke Boom en het Sluisje. 28 BERGENSE KRONIEK, NOVEMBER 2021 NEL JONGEJANS In de collectie van museum Het Sterkenhuis bevinden zich meerdere voorwerpen met Bergense afbeeldin gen. Bijvoorbeeld een beschilderde schommelwieg, een vloeiroller met ingelegde foto's van het Oude Hof, een koekblik met afbeeldingen van de Ruïnekerk, Bello, de Hertenkamp en het Russenmonument, en diverse bonbon- en koekschaaltjes. Maar deze beschil derde opbergbak vertelt een eigen verhaal. Juf Alie De houten bak is beschilderd door Alida Wilhelmina van Hoorn (1882 -1948), dochter van de bekende meester Pieter van Hoorn (zie o.a. Bergense Kroniek november 2020). Zij was in Bergen een bekende figuur. Als onderwijzeres van de eerste klas aan de Van Ree- nenschool was zij geliefd bij de kinderen. Een meisje dat een tekening had gemaakt, voelde zich in de klas zo op haar gemak dat zij uitriep: "Moeder kijk eens!" Bij het lesgeven in 'nuttige handwerken' moest juf Alie de meisjes allerlei patronen leren breien (bijv. een hemdmodelletje). Dat gebeurde doorgaans met ongebleekte katoen. Maar dat vond ze saai, daarom gebruikte ze gekleurde katoen. Dat werkte. Ze voerde het boetseren in op school. Zij bedacht zelf de figuren, die daarna beschilderd moesten worden. Alie kon zelf ook heel mooi tekenen en schilderen. Families Belangrijk is te weten dat Alie opgroeide in een kring van Bergenaren die in het begin van de 20ste eeuw veel voor de ontwikkelingen van het dorp betekenden, met name op het gebied van cultuur, onderwijs, archi tectuur en toerisme. Deze families waren door onder linge huwelijken ook familie van elkaar. kramen werden bemand door KCB-leden; Gerda en Nico hadden samen een kraam. Er was ook een 'Paint-in' voor kinderen. Nico overlijdt In de tijd dat Nico les gaf op de kweekschool aan de Lou- delsweg, begin jaren zeventig, werd bij hem de ziekte multiple sclerose (MS) geconstateerd. Hij belandde in de Ziektewet en werd later afgekeurd. Hij wist zich nog jaren lang goed te redden in huis, en daarbuiten in zijn fameuze witgeschilderde 'fietsmobiel'. In 1999 overleed hij, enkele weken voor zijn 84ste verjaardag. In het atelier leek de tijd stil te staan - de werken van Nico bleven onaangeroerd. Maar aan de andere kant maakte Gerda het tot haar eigen ruimte. Zij heeft er nog bijna twin tig jaar geschilderd en maakte nog een hele artistieke ont wikkeling door. De laatste jaren maakte ze vooral gouaches en aquarellen van sterk geabstraheerde landschappen. Nu Gerda is gestopt met schilderen, staat de tijd er weer stil... Twee schilderijen van Bergen aan Zee van Gerda Berkhout-Vosman. Collectie familie Berkhout.

Bergense kroniek | 2021 | | pagina 30