Gerda Berkhout-Vosman in het atelier Kunstenaarsechtpaar Zij trouwden in 1960 en woonden in de woon- en werkruim te van Nico in de Kunstzaal, totdat Lucebert het pand kocht en hen de huur opzegde. Kees den Tex kocht als goede vriend van Nico in 1962 een huisje voor hen aan de Turfweg, dat het jonge echtpaar van hem huurde. Ze kregen een dochter, Juliette, en later een zoon, Hubert. In 1965 bouw den de familieleden van Nico - timmerlieden - in de tuin een atelier voor hen. Gerda werkte als inval-kleuterleidster, Nico was tekenleraar, eerst aan het Petrus Canisius College, later aan de kweek school op de Loudelsweg. Ook gaf hij lessen aan kleine groepen leerlingen in zijn atelier. "Kijken, leren kijken. Daar gaat het om", hield hij zijn leerlingen voor. Maar het belangrijkste voor het kunstenaarspaar was het zelf maken van kunstwerken. Nico vooral als schilder-tekenaar, Gerda tekende, aquarelleerde en maakte kralenmozaïeken. Aanvankelijk werkte Nico in het atelier en Gerda aan de tafel in de kamer, maar toen er voor haar een etspers moest ko men, werd er voor haar een plek in het atelier vrijgemaakt. Dochter Juliette vertelt over een leuke en rommelige sfeer thuis: "Heel anders dan een standaard gezin uit die tijd. Ik zat graag bij de kolenkachel in het atelier, mijn vader werkte daar tot diep in de nacht." Hij was lid van het Kunstenaars Centrum Bergen; later werd ook Gerda lid. Het KCB voelde als een soort familie voor hen. Tweede generatie Bergense School In het KCB bestonden diverse groepjes die verschillende kunststromingen vertegenwoordigden. Sommige bleven wer ken in de traditie van vooroorlogse kunst en vernieuwden die tot een modernere, lichtere figuratieve kunst, andere kozen voor de volledige abstractie. Nico en Gerda behoorden tot de eerste stroming: de tweede generatie Bergense School, die lichter en abstracter werkte dan de 'oude' Bergense School. De KCB-leden ontmoetten elkaar in de Taverne, het Parkhotel of de Pilaren. Om enkele namen te noemen uit de kunste- naarsscene van die tijd: Kees den Tex, Henk van den Idsert, Ans Wortel, Ad Selhorst, Poppe Damave, Karel Colnot, David Kouwenaar, Jaap Min, Madeleine Leddy, Noek Radecker en de dichter-tekenaar Chris van Geel. In de jaren dat het KCB nog op het Plein gevestigd was (waar nu Galerie Lida Dijkstra is), werden er nog 'echte' Bergense kunstmarkten gehouden. Op vrijdagmiddag werden naast de KCB-ruimte expositieborden en kramen neergezet. De 27

Bergense kroniek | 2021 | | pagina 29