Nico Berkhout en Gerda Vosman, een Bergens kunstenaarsechtpaar Nico Berkhout (1915-1999) en Gerda Vosman (1930) hielden beiden van tekenen en schilde ren. Onafhankelijk van elkaar kozen zij voor het beroep van kunstenaar, terwijl dat voor geen van beiden voor de hand lag. Yvon Bos Eijssen praatte met Gerda Vosman en met hun dochter Juliette over hun leven en hun kunstenaarsbestaan. 26 YVON BOS EIJSSEN In de tuin van een huis aan de Turfweg staat een atelier dat tot 2018 tijdens de Kunst10Daagse werd opengesteld. Het was het atelier van beeldend kunstenaars Nico Berkhout en Gerda Berkhout-Vosman. Als ik het bezoek, hangt er nog steeds die bijzondere sfeer en er staat en hangt veel mooi, ingelijst werk. Naast een stellage vol schilderijen en doeken op schildersezels zie ik poppen, potten, boeken, een werk tafel vol spullen en opgeprikte schetsen. Op een schilders ezel staan twee kleine doeken van Gerda, gedateerd 2017 en geïnspireerd op Bergen aan Zee. Deze plek getuigt van een prachtig creatief leven van het kunstenaarsechtpaar. Timmermanszoon en kleuterleidster Nico was een timmermanszoon uit Hillegom. Tijdens zijn jeugd had hij geen enkele connectie met kunst. Toch had hij het idee dat hij kunstenaar wilde worden, "een kunste naar met een baard". Het werk van de kunstenaars van de 'oude' Bergense School sprak hem erg aan. Vooral de deels religieuze werken van Matthieu Wiegman waren voor de katholieke timmermanszoon een bron van inspiratie. Mede daarom kwam hij na de oorlog met zijn eerste vrouw Erna naar het kunstenaarsdorp Bergen. Ze woonden met hun kinderen Darja en Dominique in het huis in de Verbrande Pan. Halverwege de jaren vijftig kon Nico (evenals Lucebert) voor zijn werk als schilder gebruikmaken van een atelier in Kranenburgh. Na zijn scheiding kon hij een deel van de Kunstzaal in de Boendermakerhof huren, waar hij woonde en werkte. Het gezin van Bert Swaanswijk (de kunstenaar Lucebert) huurde het andere deel. Gerda komt uit Rijssen, toen een voornamelijk gerefor meerde gemeente in Twente waar net als in Hillegom 'geen kunstenaar te bekennen was'. In het gezin heerste een praktische instelling. De meisjes kozen beroepen als apo thekersassistente of kleuterleidster. Gerda koos voor het laatste. Maar ook zij wilde de creatieve kant op. In de avond volgde zij tekenlessen bij het kunstenaarsechtpaar Janny en Berry Brugman in Almelo. Na haar opleiding tot kleuterleid ster solliciteerde zij in het verre en onbekende Schagen en werd aangenomen. Ook daar wilde zij tekenlessen volgen en dat deed zij in de Boendermakerhof in Bergen bij... Nico Berkhout. Er bloeide iets op tussen de twee. Gerda vond het geweldig met al die kunstenaarsvrienden van Nico, zoals Matthieu Wiegman, Lucebert, Henk van den Idsert, Kees den Tex en Karel Colnot. Maar omdat Nico vijftien jaar ouder was en een gescheiden man, maakten ze 'geen werk' van de rela tie. Gerda verhuisde zelfs naar Utrecht, waar ze hoofdleid ster kon worden. Zij ging door met haar teken- en schilder lessen, die ze volgde op de avondacademie. Op een goede dag kwam Nico 'toevallig' langs... "En zo is het gekomen." Nico Berkhout, zelfportret (1969). Collectie familie Berkhout.

Bergense kroniek | 2021 | | pagina 28