Van schone soldaten naar schone kunsten Aan de Sluislaan staan enkele herinneringen aan de Duitse bezetting. Een daarvan is het voormalige badhuis voor daar gelegerde sol daten. Na de oorlog werd het een plaats voor schone kunsten. 21 SIEME NIKS EN JOOP BEKIUS Bergen kende in de oorlog een tamelijk grote militaire bezetting. De aanwezigheid van het vliegveld - na de meidagen 1940 snel opgelapt en in gebruik genomen door Duitse jachtvliegtuigen - bracht de behoefte aan een tamelijk grote verdedigingsmacht met zich mee. Deze werd onder andere in de bossen rond de Sluislaan in woonbarak ken gelegerd. Hiervoor moest aan de Sluislaan ook een aantal nutsvoorzie ningen worden gebouwd. Aan de oostkant van wat nu het Paddenpad heet werd een verwarmingsgebouw opgetrok ken met daaronder een grote stookkelder. Via een systeem van blokverwarming werden van hieruit de woonbarakken van de soldaten verwarmd. Aan de westkant van het huidige Paddenpad werd een uiterst degelijk badhuis opgericht met stookruimte, kleed ruimte en wasruimte voor een behoorlijk aantal soldaten tegelijk, in de vorm van een boerenschuur. Niets wees er op dat de Duitse bezetter ervan uitging dat het maar een korte tijd voor dat doel zou worden gebruikt. Voor de volledigheid noemen we ook het Wehrmachtbor- deel in het huis Westdorp aan het eind van de Sluislaan. De grond waarop het verwarmingsgebouw en het badhuis waren gebouwd, was in bezit van de familie Van Reenen, maar na de oorlog vervielen de door de bezetter gebouwd opstallen aan het nationale Bureau Oorlogsbuit, als vijande lijk vermogen. Zoals zo vaak ontstond er ook hier een uitgebreide discus sie over de toekomstige bestemming. Voor het verwar mingsgebouw was die tamelijk snel afgelopen. In 1947 besloot de net aangetreden burgemeester Huygens dat dit een ideale plek voor zijn woning was. Zonder veel publieke discussie werd dit snel geregeld en ondanks een groot tekort aan bouwmateriaal werd binnen de kortste keren op de oude stookkelder zijn woonhuis gebouwd. Het staat er nu nog. Van badhuis naar woonhuis Al in het laatste oorlogsjaar, toen het Vliegveld Bergen al niet meer in gebruik was, had de heer Schuil als leider van de Kennemer Jeugdbond voor Onthouding (KJVO) zijn oog op het badhuis laten vallen. Samen met de Katholieke Pad vinders wilde hij het gebouw gebruiken als jeugdhonk. In eerste instantie stond het gemeentebestuur hier welwil lend tegenover. De direct na de bevrijding aangetreden waarnemend burgemeester Lovink zou volgens de heer Schuil daarover zelfs al verregaande toezeggingen hebben gedaan. Maar langzamerhand begon dat tij te keren en werden eerder gedane toezeggingen vergeten en daarna met klem ontkend. Dat zijn opvolger burgemeester Huygens Badhuis, vermomd als boerenschuur, zuidgevel rond 1945. Collectie Nationaal Archief. Het pand verbouwd tot ateliers en woonhuis, zuidgevel, 1954. Col lectie fam. Hubers.

Bergense kroniek | 2021 | | pagina 23